Hepatit B Nedir? Hepatit B Semptomları


Hepatit

Hepatit B Nedir?

Hepatit B potansiyel olarak hayatı tehdit eden karaciğeri etkileyen viral bir enfeksiyondur. Enfeksiyon, akut veya kronik karaciğer hastalığına hatta ölüme neden olabilir. Hepatit B’ye bağlı karaciğer hastalığından her yıl yaklaşık 1.800 kişi ölüyor. Hepatit B virüsü, Hepadnaviridae ailesinin bir üyesidir . Bu, HIV gibi retrovirüslere benzeyen, olağan dışı özelliklere sahip küçük bir DNA virüsüdür. Virüs enfekte olmuş hücrelerde yaşamaya devam edebilmekte, çoğalabilir ve kronik bir duruma neden olmaktadır.

Hepatit B hastalığının en büyük tehlikesi akut bir enfeksiyonun kronik hale gelebilmesine neden olmasıdır. Bunun yanında siroz / karaciğer kanseri de dahil olmak üzere geniş bir karaciğer hastalığına yol açabilir.

Hepatit B Belirtileri / Semptomları

Akut Hepatit B olan çoğu kişide, ki bu neredeyse Hepatit B virüsüne maruz kalmış tüm kişilerin yaklaşık üçte ikisine denk gelmekte, belirtiler görülmez. Geri kalan hastalar ise ( 5 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler) bir kaç hafta içinde belirtileri gösterirler. Genellikle virüse maruz kaldıktan iki ile beş ay sonra gelişirler. Akut Hepatit B’nin en sık görülen semptomları şunlardır:

 • Yüksek Ateş
 • Mide Bulantısı
 • Kusma
 • Aşırı Yorgunluk
 • Mide Ağrısı (Özellikle midenin sağ üst kısmında)
 • İştah Kaybı
 • Eklem Ağrısı
 • Kas Ağrısı
 • Koyu Renkli İdrar
 • Açık Renkli Dışkı
 • Sarılık (cilt ve göz beyazında)

Hepatit B semptomları genellikle birkaç hafta sürer. Ancak insanlar altı ay boyunca semptomlar yaşayabilir. Kronik Hepatit B olan insanlar virüsü temizleyemiyor. Sürekli semptomlar yaşayabilir veya yıllarca herhangi bir belirti göstermeden yaşayabilirler. Enfeksiyonun kronik bir hale dönüşme olasılığı, bir kişinin bulaştığı yaşa bağlıdır. Altı yaşından önce virüs bulaşmış çocukların kronik Hepatit B olma olasılığı daha yüksektir. Araştırmalar, hayatlarının ilk yıllarında Hepatit B ile enfekte olan bebeklerin yüzde 80 ile 90’ının kronik enfeksiyon gelişmesine devam edeceğini görülmektedir.

Hepatit B Karaciğer Kanserine Neden Olur

Kronik hepatit B hastası olanlarda yüzde 15 ile 30’u karaciğer kanseri veya siroz gibi ciddi karaciğer rahatsızlıkları geliştiriyor. Hepatit B’ye neden olan karaciğer kanseri türü hepatoselüler karsinomdur. Vücudun başka bir organında başlayıp karaciğere yayılmış karaciğer kanserlerinin aksine, bu kanser türü karaciğerde başlar. Genellikle uzun süreli karaciğer hasarından kaynaklanır.

Siroz, karaciğerde yara dokusu geliştiğinde ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Bu skar oluşumu o kadar şiddetli ki karaciğer artık düzgün çalışmıyor. Bu kan akışı, toksinlerin ve atıkların giderilmesi ve gerekli besinlerin sindirimi gibi vücudun en önemli süreçlerinden bazılarını etkiler. Amerika merkezli National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases araştırmalarına göre kronik Hepatit B ve siroz olanların yarısı 5 yıl içinde yaşamlarını yitirmektedirler.

Hepatit B Bulaşma Yolları

Hepatit B’ye viral bir enfeksiyon neden olur. Virüs en az yedi gün boyunca vücudun dışında hayatta kalabilir. Bu süre zarfında kişinin vücuduna girerse enfekte olmuş denilir. Enfeksiyondan 30 ila 60 gün sonra tespit edilebilir. Özellikle genç yaşta birine bulaşırsa, devam edebilir ve kronik Hepatit B gelişebilir.

Perinatal (Gebelik Süreci) Bulaşma: Endemik alanlarda bulaşan en yaygın yollardan biri doğumda anneden çocuğa Hepatit B virüsünün geçişidir.

Virüslü Kan İle Temas: Hepatit ’nin yaygın bulaşma yöntemlerinden biridir. Özellikle anneden bulaşmayan ama çocuğun küçüklük döneminde bu virüse maruz kalmasıyla nedenleri araştırılmıştır. Nedenleri arasında; başkalarının (enfekte olmuş kişinin) diş fırçasını kullanma, başka kişilerin traş bıçağını kullanma, enfekte biriyle keskin aletlerle oynarken yaralanma gibi nedenleri vardır. Yani Hepatit B hastası olan başka bir kişinin sıvılarına, kanına dokunma yutma gibi nedenlerden dolayı karşıdaki kişi Hepatit B virüsü kapabilir. Bu yüzden özellikle başkalarının eşyalarını kullanmaktan kaçınmalı ve başkalarının yaralarına doğrudan temas halinde bulunmamanız gerekir.

Cinsel Yolla Bulaşma: Hepatit B’nin cinsel yolla bulaşan bir bulgusu, bulaşıcı bir kişinin semen veya vajinal sekresyonları gibi vücut sıvıları, enfekte olmamış bir kişinin vücuduna girdiğinde ortaya çıkar. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrolü ve Korunma Merkezlerine (CDC) göre, hepatit B en sık cinsel iletim yoluyla yayılır ve bu da tüm akut hepatit B vakalarının neredeyse üçte ikisini oluşturur. Özellikle birden fazla partneri olanlar ve erkek partneri olan erkeklerle cinsel ilişkide bulunma Hepatit B’ye zemin hazırlamaktadır.

İğne paylaşımı: İğneler ve şırıngaların yeniden kullanılması, hepatit B’yi bulaştırabilir. Bu, bir sağlık kuruluşunda veya ilaç enjekte edenler arasında olabilir. Aynı zamanda dövme veya tıbbi prosedürlerde kullanılan kanla kontamine olmuş enstrümanlarla da yayılabilir.

Hepatit B Risk Faktörleri

Hepatit B çok sinsi bir hastalıktır ve çok kolay bulaşabilir. Örneğin hiç bir belirti göstermeyen bir Hepatit B komşunuz oynarken düştü ve siz yarasıyla ilgilenmek adına elini dizine sürdünüz. Böylece Hepatit B virüsü kapabilirsiniz. Virüs ayrım yapmaz, ırksal ya da mekansal alanlar fark etmez. Ama bazı kişilerin özel sebepler nedeniyle Hepatit B’ye maruz kalma ihtimali daha fazladır. İşte riskli / riskte olan kişiler:

 • Birden fazla seks partnerine sahip olanlar
 • İlaç enjekte edenler ya da başkasının iğnesini paylaşanlar
 • Hijyene önem verilmeyen hapislerde bulunan tutuklular
 • Kronik Hepatit B olan bireyle beraber yaşamak ya da yakın temasta bulunanlar
 • İş gereği çeşitli kanlarla temas halinde bulunanlar (Hastaneler veya kliniktekiler)
 • Hemodiyaliz hastaları
 • Hepatit B oranının yüksek olduğu ülkelere seyahat edenler

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.