Hamilelikte (gebelikte) Hemoroid (basur) Oluşumunun Nedeni , Önlenmesi ve Tedavisi


Hamile

Hamilelikte (gebelikte) Hemoroid (basur) Oluşumunun Nedeni , Önlenmesi ve Tedavisi – Gebelikte hemoroid oluşumu genelde bir çok kadında görülür. Hemoroid durup dururken oluşmaz.Ama gebelikte anlatacağımız bazı nedenlerden dolayı hemoroid veya basur ortaya çıkar. Hemeroid oluşumu sırasında hemen tedavi edilirse  sorun olmaz.

Gebeliğin yanında hemoroid ile uğraşmak kadınları daha çok yorar. Ikınmalar sonucu, damarlardaki kan basıncının artması veya kabızlık gibi bir çok nedenlerle hamile kadınlarda çıktığı gibi normal insanlarda da hemoroid-basur ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte yaşanan hormonla ve anatomik değişiklikler sonucunda daha önceden var olan hemoroidler daha belirgin olabilmekte veya yeni gelişebilmektedir. Yarattığı şikayetler sebebiyle gebe bayanlara zor günler yaşatabilmektedir. Gebelikte % 10 -40 oranında görülen kabızlık da bu şikayetleri arttırmaktadır. Gebeliğin her döneminde görülebilirse de 3. trimestrde daha sık görülür.

Gebelikte hemoroidin sık oluşmasının sebebi nedir?

Gebelikte artan kan hacmi nedeniyle özellikle vücudun alt kısmında toplardamar içi basınç artacaktır. Rahimin büyümesiyle ana toplardamarlara baskı oluşmakta ve bu bölgedeki basınç daha da artmakta akım yavaşlamaktadır. Progesteronun damar düz kaslarını gevşetici etkisi de eklenince varisleşme kolaylaşacaktır. Sonuçta hemoroidler belirginleşir, bacaklarda varisler oluşabilir.

Gebelikte hemoroid için alınacak tedbirler neler olabilir?

Kabızlık neden olduğu ıkınma ile hemoroit şikayetlerini daha da arttırmaktadır. Bu nedenle gebeler özellikle lifli gıdalarla beslenmeli, örneğin kepekli ekmek tüketmeli, bol sıvı almalıdırlar. Öncelikle doğal metotlar tercih edilmeli zorunlu kalınırsa ilaç tedavisi ile dışkı yumuşatılmalıdır. Ayrıca dışarı çıkmış pakeler yani hemoroid memeleri parmakla içeri zorlamadan ittirilmelidir. Ayrıca sıcak su oturma banyoları da belirtilerin hafiflemesine yardımcı olurlar.

Gebelikte hemoroidin tedavisi nasıldır?

Gebelikte öncelikle makata uygulanacak olan kremler, fitiller ve sıcak su oturma banyolarından oluşan lokal tedavi uygulanır. Gebelikten sonra hemoroidler de çok önemli derecede gerileme görüldüğünden gebelik sırasında cerrahi en son tercihtir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.