Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik): 5. Hafta


hamilelik 5. hafta

5.hafta genellikle annelerin hamile olduklarını keşfettikleri haftadır. Bunun en önemli sebebi 4 hafta süren adet döneminin gecikmesi ve anne adaylarının şüphelenip hamilelik (gebelik) testi yapmasıdır (Birçok doktor hamilelik günü hesabında son adet döneminin geciktiği ilk günü başlangıç olarak kabul eder). Ayrıca meme ağrısı, bulantı ve yorgunluk gibi semptomlar da yine bu zamanlarda hissedilmeye başlar. Aslında hem gebelik testinin pozitif sonuç vermesine hem de diğer hamilelik belirtilerine neden olan şey hormon seviyelerinin yükselmesidir.

5 haftalık bir bebeğin büyüklüğü ne kadardır?

5 haftalık bir bebek bir mercimek tanesi kadardır. Bebeğiniz artık ölçülebilir boyutlardadır (başından poposuna yaklaşık 3,3 mm) ve bu haftadan sonra çok hızlı büyümeye başlayacaktır.

Daha anlaşılır bir ifadeyle, bir sonraki hafta şu andaki boyutlarının yaklaşık olarak 2 katına çıkacaktır.

5. hafta hamilelik semptomları

5.haftada hissedilen hamilelik belirtileri aslında vücudunuzun geçirmek üzere olduğu değişimin başlangıcıdır. Birçok anneye göre 1. Trimester’da vücudunuzda yaşanan bu değişim hamileliğin en zor dönemleridir fakat bu dönemin böyle devam edeceğini düşünüp gereksiz korkulara kapılmaya gerek yoktur. Bu zor dönemde kendinize her bakımdan iyi bakıp yeterince dinlenmeli ve doğru beslenmelisiniz.

Bu dönemde en yaygın görülen hamilelik belirtileri aşağıda sıralanmıştır:

 • Göğüs ağrısı: İnsanların en çok bahsettiği belirti bulantı olmasına rağmen aslında en yaygın olan belirti ağrıyan memelerdir.
 • Bulantı: Hamileliğin erken dönemlerinde sadece sabahları değil günün her saatinde karşılaşılan bir belirtidir. Ve maalesef bazı anneler (örneğin ikiz bebek bekleyen anneler) bu probleme tüm gün boyunca katlanmak zorunda kalırlar.

Bulantıdan kaçınmanın yollarından biri az fakat sık yemek yemektir. Ayrıca B6 vitamini ve özel bulantı azaltıcı pastiller de derdinize çare olabilecek diğer yöntemlerdir.

 • Yorgunluk: Hamileliğin 5. haftasında, dışarıda yenen bir akşam yemeği sırasında veya çok önemli bir toplantının tam ortasında birazcık kestirmek istemek çok normal bir durumdur. Bu evrede daha fazla dinlenip daha sık aralıklarla yemek yiyeceğiniz için kan şekeriniz çok fazla düşmeyecek ve dolayısıyla zaten az olan enerjinizi daha da kaybetmeyeceksiniz.
 • Sık sık idrara çıkma: Hamileliğin ilk dönemlerinde daha sık idrara çıkmaya başlayacaksınız. Bunun sebebi, hamileliğin etkisiyle genişleyen böbreklerinizdir.
 • Kramplar: Hamileliğin 4. ve 5.aylarındaki kramplar embriyonun rahim (uterus) çeperine yapıştığının bir işareti olabilir. Eğer bu dönemde şiddetli kramp ağrıları çekiyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalı ve bu krampların farklı problemlerden kaynaklanmadığından emin olmalısınız.
 • Leke tarzında kanama (Spotting): Bu dönemde leke tarzında görülebilecek kanama ilk başta sizi korkutabilir fakat bu durum embriyonun, rahim çeperine yapışmasının bir belirtisi olabilir. Ayrıca bu dönemde cervix (rahim boynu) daha hassas olduğu için cinsel ilişki sırasında da kanama meydana gelebilir. Bunların hepsi normal karşılanması gereken durumlardır. Fakat lekelenme şeklinde değil de daha çok normal kanama şeklinde bir durum söz konusu ise zaman kaybetmeden bir doktora danışılmalıdır.

5 haftalık hamile olan bazı annelerde yukarda yazılan belirtiler görülmeyebilir veya çok kısa sürede oluşup hemen geçebilir. Bu durumu hamileliğinizde bir problem varmış gibi algılamanıza ve endişe etmenize gerek yoktur. Sadece çok şanslısınız o kadar!

5. hafta hamile göbeği

5 aylık hamile iken genellikle gözle görülür bir değişim olmaz. Hatta kendinizi bazen iyi hissetmediğiniz ve endişelendiğiniz için iştahınız kapanıp biraz kilo verebilirsiniz. Her kadının vücudu hamilelik esnasında farklı şekilde değişime uğradığı için tüm bu durumlar normal olarak görülmelidir.

Bu dönemde, hamileliğiniz boyunca alacağınız kiloları düşünmeye başlayıp endişelenebilirsiniz ama aslında bu konuda çok da strese girmenize gerek yok. Doktorlar, 1.trimester’da (13.hafta sonuna kadar) 0,5- 2,5 kg alınmasını tavsiye ediyor ve bu durumun sağlıklı bir hamilelik için gerekli olduğunu vurguluyorlar.

Doktorlarınız muhtemelen vücut tipinize bağlı olarak ne kadar kilo almanız gerektiği konusunda size tavsiyelerde bulunacaktır. Bu konuda, Amerikan Obezite ve Jinekoloji kurumunun aşağıda belirtilen tavsiyelerini inceleyerek ne kadar kilo almanız gerektiği konusunda fikir sahibi olabilirsiniz. Burada kullanılan vücut kitle indeksi (VKİ); kg cinsinden vücut ağırlığınızın, metre cinsinden boyunuzun karesine bölünmesi yoluyla hesaplanır. Örnek vermek gerekirse, vücut ağırlığı 80 kg ve boyu 1.8m olan bir insanın VKİ değeri: 80/(1,8)2= 24,69 olacaktır.

Eğer çok zayıfsanız (VKİ 18,5):

 • Tavsiye edilen hamilelik kilo artışı 12,5kg – 18kg arasındadır.
 • 3. Trimester’da haftalık olarak ortalama yarım kilo almanız gerekir

Eğer normal kilodaysanız (VKİ 18,5 – 24,9):

 • Tavsiye edilen hamilelik kilo artışı 11kg – 16kg arasındadır.
 • 3. Trimester’da haftalık olarak ortalama yarım kilo veya 400 gr almanız gerekir

Eğer kiloluysanız (VKİ 25 – 29,9):

 • Tavsiye edilen hamilelik kilo artışı 7kg – 11kg arasındadır.
 • 3. Trimester’da haftalık olarak ortalama 225gr- 300 gr almanız gerekir

Eğer obezseniz (VKİ 30 ve üstü):

 • Tavsiye edilen hamilelik kilo artışı 5kg – 9kg arasındadır.
 • 3. Trimester’da haftalık olarak ortalama 180gr- 270 gr almanız gerekir

Eğer ikiz bebeğe hamileyseniz:

 • Tavsiye edilen hamilelik kilo artışı 17kg – 25kg arasındadır.
 • Hamileliğin ilk yarısında haftalık olarak yarım kilo, ikinci yarısında ise haftalık olarak yarım kilodan biraz daha fazla kilo almanız gerekir

5 haftalık hamileyken karnınız henüz şişmemiş olabilir fakat vücudunuz, bebeğinizin büyümesi için çok hızlı çalışmaya başlayacağı için mümkün olduğunca sizi rahatlatacak aktivitelere ihtiyacınız olacaktır. Dolayısıyla bu dönemde eşinizin size zaman zaman yapacağı masaj hem psikolojik hem de fizyolojik olarak sizi iyi hissettirecektir.

Hamileliğin 5. haftasında ultrason

5 haftalık embriyo henüz mercimek tanesi büyüklüğünde olmasına rağmen şimdiden kalp, mide, ciğer, böbrek gibi organlar ve sindirim, dolaşım ve sinir sistemleri oluşmaya başlamıştır. Eğer hamilelik öncesine dayanan ve sıkıntı yaratabilecek herhangi bir hastalığınız yoksa bu dönemde ultrason ile muayeneye gerek yoktur. Doktorunuz ilk ultrason muayenesini muhtemelen 8 veya 9. haftada yapmak isteyecektir.

Ultrasonla ilk muayenenizde, doktorunuz bebeğin büyüklüğünü kafadan kalçaya kadar ölçecektir ve bu ölçüm sonucuna bağlı olarak hamileliğinizin kaçıncı haftasında olduğunuzu çok daha net bir şekilde size söyleyecektir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.