Hafızayı Geliştirmek İçin Yapılması Gerekenler


Unutkanlık günümüzde sıkça yaşanan sorunlardan biri… Zayıflayan hafızanızı geliştirmekse sizin elinizde.

Hayatımız boyunca öğrendiğimiz verileri kısa veya uzun süreli olarak belleğimize depolarız. Bunların bazıları zihin deposunda saklanırken bazıları kendiliğinden silinir. Hafıza geliştirilebilir bir yapıda olduğu için beslenme ve egzersizlerle bilgilerin hatırda kalması mümkündür.

Uzun ve kısa süreli belleğinizi geliştirmeniz için sizlere birkaç öneri:

Kitap okuyun

Kitap okuyarak beyin kaslarının sürekli olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Hayal gücünüzü genişletip hafızanın yanı sıra yaratıcılığınızı da ilerletebilirsiniz. Özellikle uyumadan önce kitap okumanız bilgilerin depolanmasını daha kolay bir hale getirir.

Farklı bir dil öğrenin

Uzmanların yaptığı araştırmalar sonucunda iki dili aktif olarak kullananlarda Demans yani Alzheimer’ın görülme riski daha azdır. Ana dille olan bağlantıyı da artırdığı için yabancı dil öğrenmeniz hafıza gelişiminde önemli bir role sahiptir.

Çabuk unutulan kelimeleri veya bilgileri kodlayın

Ezberlemekte zorlandığınız kelime ve bilgileri kodlama yöntemi ile belleğinize kaydedebilirsiniz. Hatırlatıcı işaretler ile bilginin aklınıza gelmesini kolaylaştırabilirsiniz.

Hatırlatıcı notlar alın ve bunları her zaman görünen yerlere asın

Telefon numarası, adres, yapılması gereken işler gibi unutulması muhtemel olan noktaları yapışkan kağıtlar ile görünen yerlere asabilirsiniz. Bu sayede bu bilgiler rutin hale gelir ve hafızanızda kalıcı olarak yer edinir.

Sudoku ve diğer bulmaca oyunlarını çözün

Beynin sağ ve sol lobunu aynı anda çalıştırdığı için zihnin sürekli olarak aktif olmasını sağlayan bu oyunlar özellikle ilerleyen yaşlarda meydana gelebilecek hafıza kayıplarının önlenmesinde etkilidir.

Hafızayı güçlendiren 3 süper besin

Balık

Omega 3 bakımından zengin olan balık beyin hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Alzheimer hastaları için de önerilen balığı haftada en az iki defa tüketmeye özen gösterin.

Ispanak

K vitamini hafızanın gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Bu vitamin de ıspanağın içerisinde bol miktarda bulunur.

Kırmızı lahana

Fisetin ve polifenol içeren kırmızı lahana özellikle uzun süreli belleğin gelişmesini sağlar. Ayrıca konsantrasyon sorunlarının da önlenmesine yardımcı olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.