Güvercin Göğüs Nedir Belirtileri Tedavisi


Güvercin Göğüs

Ortopedik bir sorun olan güvercin göğüs, göğüste yer alan kemiklerin dışarı doğru çıkması ya da iç kısma doğru eğim oluşturması sonucunda meydana gelen yapısal bozukluğa güvercin göğüs denilmektedir. İç organların baskı görüyor olmasından dolayı güvercin göğüs hastalığının tedavisi en kısa zaman içerisinde yapılmalıdır.

Güvercin göğüs adı verilen bu rahatsızlık anne karnındayken meydana geldiği gibi ilerleyen yaşlarda da çeşitli problemlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bebeklerde göğüs kısmında yer alan kemikler kıkırdak yapıda olup aşırı derecede yumuşak ve esnektir. Yaş ilerledikçe kıkırdak halde olan yapı gelişir ve sertleşir. Gelişim sağlandığı zaman 5 dizi kemikten oluşan bir yapı meydana gelir.

Yukarıda bahsettiğimiz 5 dizi kemik arasında kıkırdak yapılar bulunmaktadır. İlgili kıkırdak yapı genç vücutlarda aşırı derecede esnektir. İlerleyen yaşlarda bu kıkırdak yapının aynı kemik ve sertleştiği biliniyor. Alanında uzman kişiler ilgili sertleşmenin 25 yaşında sonra meydana geldiğini belirtmektedir. İlgili gelişim gerçekleşmeden evvel özellikle ciğerlerden gelen baskı sonucunda esnek haldeki ilgili kıkırdak yapıda yapısal bozukluklar meydana gelebilmektedir. Bu yaşanan sorunlar genelde güvercin göğüs adı verilen hastalığın meydana gelmesine neden olur.

Güvercin göğüs hastalığının nedenleri

Genç yaşlardaki bireyler de meydana gelen yapısal kıkırdak bozukluğu olan güvercin göğüs, ciğerlere aşırı derecede hava alınması sonrasında kıkırdak yapının yapısal değişikliğe uğraması durumudur. Güvercin göğüs olan hastalar üzerinde yapılan gözlemler sonucunda ilgili rahatsızlığın çoğunlukla aşırı derecede zayıf olan insanlarda ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. İlgili durum her ne kadar gözlemlenmiş olsa da bu hastalığın meydana gelmesine zayıflığın ne gibi etkisinin olduğu bilimsel olarak kanıtlanamamıştır.

Güvercin göğüs hastalığının belirtileri

Daha çok çocuklarda görülen güvercin göğüs hastalığının en önemli belirtisi, göğüs kafesi bölgesinde yapısal bozuklukların olmasıdır. Göğsün tam ortasında yer alan kemik bir çıkıntı oluşturur. Ciğerler aşırı derecede baskı görmeye başladığından dolayı özellikle hastalığın ilerleyen dönemlerinde hastalıkla mücadele eden kişi nefes alıp vermede ciddi sıkıntılar yaşar. Solunumun yetersiz olmasından dolayı yeterli düzeyde oksijen alınamadığından güvercin göğüs hastalığına yakalanmış olan kişiler, aktif bir yaşantılarının olmamasına rağmen kısa süre içerisinde yorulurlar. Aktif bir yaşantınızın olmasına rağmen göğüs bölgenizde meydana gelen ağrıya paralel olarak büyük bir yorgunluk hissediyorsanız güvercin göğüs hastalığına yakalanmış olabilirsiniz.

Güvercin göğüs hastalığının tedavisi

Meydana gelen vakaların büyük bölümünde herhangi bir tedavi uygulanmamaktadır. Bu durumun temel sebebi ilgili rahatsızlığın zaman içerisinde ilerleme kaydetmesidir. İlerleyen vakalarda ya da hastalıkla mücadele içerisinde olan kişilerin istekleri doğrultusunda çeşitli cerrahi operasyonlar ile güvercin göğüs hastalığı ortadan kaldırılmaktadır. Birçok kişi bu cerrahi operasyonu yaptırmak istediğinden dolayı ilgili ameliyatın zor olup olmadığını merak etmektedir. Daha önceden bu ameliyatı olan kişilere ameliyatın nasıl geçtiğini ve iyileşme sürecinin nasıl olduğunu sorduğumuzda, ağrısız ve acısız bir şekilde ilgili hastalıktan kurtulduklarını söylediler. Şekilsel bozukluk psikolojinizi bozuyor ise basit bir operasyon ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.