Göğüs Ucu Temizliği Nasıl Yapılır?

Bebekler ilk altı ay yalnızca anne sütüyle, iki yaşına kadar da diğer besinlere ek anne sütüyle beslenmelidir. Emzirmek hem bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için hem de annenin sağlığı için oldukça önemlidir. Emziren annelerin dikkat etmesi gereken noktalardan biri ise göğüs ucu temizliğidir.

Göğüs Ucu Temizliği Neden Önemlidir?

Emziren anneler göğüs ucu temizliğine özen göstermelidir, çünkü bebeklerin doğrudan temas ettiği ve beslendiği göğüs ucunda süt üretiminden dolayı oluşabilecek bakteriler bebeğin sağlığını tehdit eder, annenin göğüslerinde ise deformeye ya da enfeksiyon oluşumuna neden olabilir. Ancak sanıldığının aksine anneler göğüs ucunu çok sık temizlememelidir. Göğüs ucunda faydalı mikropların ve flora bakterileri vardır. Bu bakteriler yararlıdır ve bebeğin emzirme sırasında alması gereken bakterilerdir.

Göğüs ucunda oluşan yararlı bakterileri ortadan kaldırmadan, zararlı bakteri oluşumunu önlemek için göğüs ucu temizliğinde şunlara dikkat edilmelidir:

Göğüs Ucu Temizliği Nasıl Yapılır?

  • Göğüs ucunu karbonatla temizlemek oldukça yaygın bir hatadır. Karbonat, göğüs ucunda bulunan yararlı bakterilerin ölmesine ve zararlı bakterilerin üremek için daha uygun bir ortam yaratılmasına yol açar.
  • Emzirdikten sonra göğüs ucunun kuru ve steril bir pedle silinmesi, günde bir kez duru suyla yıkanması ve banyoda köpükle temizlenmesi önerilir. Ancak kullanılan sabun, duş jeli gibi ürünlerin kimyasal içermediğinden ve cildi kurutmadığından emin olunmalıdır.
  • Emziren annelerin sık karşılaştığı sorunlardan biri göğüs ucunda oluşan çatlaklardır. Kuru cilt, bu çatlakların oluşmasına ortam hazırlar. Oluşan çatlaklar hem göğsün deforme olmasına hem de zararlı bakterilerin oluşumuna zemin hazırlar. Göğüs ucu çatlaklarının giderilmesi ve oluşumunun engellenmesi için son dönemde üretilen ve doğal malzemelerden elde edilen nemlendirici çatlak kremleri kullanılabilir.
  • Eğer doğal yöntemler kullanılmak isteniyorsa, emzirdikten sonra birkaç damla anne sütü göğüs ucuna sürülmeli, daha sonra kurulanarak göğüs ucu pedle ya da bir parça pamukla kapatılmalı, sütyen daha sonra takılmalıdır. Göğüs ucunu çamaşırın içinde nemli bırakmak da zararlı bakteri oluşumuna yol açabilir.
  • Göğüs ucunu nemlendirmek ve çatlak oluşumunu önlemek için yapılabilecek bir diğer uygulama ise E vitamini sürmektir. Eczanelerde kapsül şeklinde satılan E vitamininden birkaç damla göğüs ucuna sürülmeli, hava alarak kuruması sağlanmalıdır. Bebek daha sonra emzirilebilir, E vitamininin göğüs ucundan temizlenmesine gerek yoktur.

Emziren anneler vücut hijyenine çok dikkat etmelidir. Her gün çamaşır değişimi ve duş, hem annenin hem de bebeğin sağlığı için oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu