Gebelik Nasıl Anlaşılır?


Döllenmiş hücrenin rahim içerisine yerleşmesi ile birlikte gebelik süreci başlar. Bu süreç başlamadan önce gebelik anlaşılamaz. Gebelik belirtileri yumurtanın rahme yerleşmesinden ortalama beş hafta sonra ortaya çıkmaya başlar. Başlıca gebelik belirtileri şunlardır:

Regl Gecikmesi: En kesin gebelik belirtisi olarak bilinir. Normal döngüden 10 günlük bir sapma hamilelik göstergesi olarak kabul edilir. Ancak söz konusu gebelik dış gebelik de olabilir. Bu nedenle bu belirti görüldüğünde bir uzmana görünmek önemlidir. Regl gecikmesi hamilelik dışında çeşitli jinekolojik rahatsızlıkların da habercisi olabilir.

HCG Hormonunda Artış: Regl gecikmesi kadar kesin gebelik belirtisidir. Eczanelerden temin edilebilen gebelik testleri ile hormonun artış gösterip göstermediği, dolayısıyla gebelik olup olmadığı, kolaylıkla test edilebilir. HCG hormonu en yoğun olarak sabah uyanıldıktan sonra yapılan ilk idrarla tespit edilir.

Aşerme: Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde görülür. Üçüncü ayın sonuna kadar fiziksel bir değişim yaşanmadığı göz önünde bulundurulduğunda, önemli bir belirti haline gelir. Zamansız ve sebepsiz olarak herhangi bir yiyeceği aşırı derece tüketme isteğidir.

Vücut Isısında Yükselme: Soğuk algınlığından kaynaklı hafif ateşlenme benzeri bir vücut ısısı yükselmesi hamileliğin önemli belirtilerindendir.

Erken Gebelik Belirtileri

Mide Bulantısı ve Kusma: Hamileliğin ilk haftasından itibaren görülebilen belirtidir. Özellikle sabah bulantıları gebeliğin en yaygın belirtilerindendir. Mide bulantılarını ani kusmalar takip eder.

Sık Tuvalete Çıkma: Erken gebelik belirtilerinden kabul edilse de sık tuvalete çıkma bazı gebe kadınlarda hamilelik süresince görülebilen bir durumdur.

Yorgunluk ve Ağrılar: Sebepsiz yorgunluklar da hamilelik belirtilerindendir. Bu yorgunluklara anormal bel ve sırt ağrıları eşlik edebilir.

Göğüslerde Şişkinlik: Yumurtanın rahme yerleşmesinden sonraki dördüncü haftadan itibaren görülmeye başladığı düşünülür. Göğüslerde büyüme ve şişkinlikle beraber, göğüs ucunda kararma da olabilir.

Zamansız Kanama: Regl döngüsü ile uyumsuz şekilde, az miktarda, sıklıkla koyu renkli ve tekrar eden kanamalar gebeliğin en erken belirtilerindendir. Bu durum yerleşme kanaması olarak da adlandırılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.