Gebeliğin 33. Haftası


gebe

Gebelikte 33. hafta, gebeliğin 33. haftası, hamilelikte 33. hafta, hamileliğin 33. haftası, gebelikte 33 hafta belirtileri, gebelikte otuzüçüncü hafta, hamilelikte otuzüçüncü  hafta, hamilelikte otuzüçüncü  hafta belirtileri.

Bebek: Doğumdan önceki bu son birkaç haftada bebeğin beyninde gelişmiş olan milyonlarca nöron bebeğinizin içinde bulunduğu rahim ortamını fark etmesini, dinlemesini, hissetmesini ve hatta bir anlamda görmesini sağlıyor. Bebeğin göz bebekleri artık ışığı yakalayabilir ve belirsiz şekilleri seçebilmesi için küçülüp, büyüyebilir. Bebeğiniz yenidoğan bebekler gibi zamanın çoğunu uyuyarak geçirir ve hatta yetişkinlerdeki gibi derin uykuya dalar ve gözlerinde hızlı göz hareketleri saptanabilir.

Gebeliğin 33. Haftası
Gebeliğin 33. Haftası

Bebeğin akciğerleri neredeyse tamamen olgunlaşmıştır. Bebeğin korunması ve sıcak tutulması amacıyla yağ depolanmaya devam ediyor. Anne karnındaki bebekler kilonun en büyük bölümünü doğumdan önceki son haftalarda alır. Bu hafta amniyon sıvısı en yüksek düzeyine ulaştı ve doğuma kadar da bu düzeyde kalacak. Artık bebeğiniz doğum pozisyonuna yerleşmiş olabilir. Doktorunuz bebeğin baştan mı yoksa ayaktan mı yerleştiğini söyleyecektir. Bebeğiniz ters geliş pozisyonundaysa doktorunuz sezaryen doğumu önerebilir.

Anne: Doğuma sadece 2 ay kaldığından, doğum sancılarına nasıl dayanacağınızı düşünmeye başlamış olabilirsiniz. Gerçekten de sancıları hafifletmek için kullanılan nefes teknikleri, doğum sırasında enjeksiyonla verilen ağrı kesiciler ve epidural anestezi gibi konularda bilgi edinmelisiniz. Son kararınız ne olursa olsun, ne kadar çok şey öğrenirseniz kararınız da o kadar doğru olacaktır. Henüz şu anda bir tercih yapmanız gerekmese de, doktorunuzdan seçenekleri anlatmasını isteyebilirsiniz.

Bu yazı doktorus.com tarafından gebelikte 33. hafta, gebeliğin 33. haftası, hamilelikte 33. hafta, hamileliğin 33. haftası, gebelikte 33 hafta belirtileri, gebelikte otuzüçüncü hafta, hamilelikte otuzüçüncü hafta, hamilelikte otuzüçüncü hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.

[anspress]


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. gebeliğin 33. haftasını bana daha detaylı anlatacak bir arkadaş varmı. aslında dolu dolu güzel anlatılmıs ama hamilelik dönemim içerisinde nedense 33. hafta çok zor geçiyor