Gebeliğin 23. Haftası


Hamile

Gebelikte 23. hafta, gebeliğin 23. haftası, hamilelikte 23. hafta, hamileliğin 23. haftası, gebelikte 23 hafta belirtileri, gebelikte yirmiüçüncü hafta, hamilelikte yirmiüçüncü  hafta, hamilelikte yirmiüçüncü  hafta belirtileri.

Bebek: Bebeğin ten rengini veren pigmentler bu hafta depolanmaya başlıyor. Bebeğin cilt altında yağ birikiyor olmakla birlikte cilt bu yağlara çok gevşek bir şekilde tutunur ve bu yüzden bebeğinizin cildinin buruşuk bir görüntüsü vardır. Bunun nedeni cildin yağ birikimine kıyasla çok daha hızlı bir şekilde üretilmesidir.

Bebeğin bu hafta günlük çalışma rutini el ve ayak parmaklarının, kolların ve bacakların sürekli hareket ettirilmesini içermektedir. Bunun sonucu olarak daha şiddetli hareketler hissetmeniz mümkündür. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 450 gram ağırlığında ve bu haftanın sonunda doğum gerçekleşmesi halinde tıbbi bakım sayesinde bebeğin yaşama şansı olabilir. Ancak umalım ki bebek daha haftalar boyunca yerinde kalmaya devam etsin.

Gebeliğin 23. Haftası
Gebeliğin 23. Haftası

Hamileliğin 23. haftasında annede olan değişimler

Bu haftada, anne adayının rahmi büyüyerek, idrar torbasının önüne kadar gelmektedir. Bu doğrultuda, idrar torbasına yapılan baskı ile bazı anne adaylarında, sık idrara çıkma ve idrar kaçırma problemleri görülmektedir. Rahmin büyümesi ve ağırlığının daha da artması ile bel bölgesindeki ağrılarda artış görülmektedir.

Gebeliğin 23. haftasında görülen durumlardan biri de, aşerme durumlarının iyiden iyiye artması olmaktadır. Bu haftada, anne adayı, gördüğü her şeyi aşerebilir. Bu nedenle, bu hafta yine anne adayının kilo artışı hızlanmaktadır. Bacak kramplarının devam ettiği bu haftada, bacaklarda, ince damarcıklar şeklinde, kılcal damarlar görülmeye başlar. Bunlar, hamilelik dönemi varisleri olarak adlandırılmakta ve çoğunlukla, doğumdan sonra kaybolmaktadırlar.

Doğuma giderek yaklaşıldığı bu haftada, anne adayının doğum korkuları ve endişeleri başlamakta olup, yalancı doğum sancıları olarak adlandırılan rahim kasılmaları da, bu haftadan itibaren başlamaktadır.

Anne: Doğum tarihi yaklaştıkça uyumakta çektiğiniz güçlükler de artacak. Kaygılar, mide yanması, bacak krampları, sık idrara çıkma ihtiyacı ve genel bir rahatsızlık hamile kadın için uyku süresinin kısalması anlamına gelebilecektir. Tüm bunlara rağmen sizin ve bebeğinizin sağlığı yeterince dinlenmenize bağlıdır. Bu yüzden ılık bir banyo almak, rahatlatıcı bir müzik dinlemek, bitkisel çaylar eşliğinde güzel bir kitap okumak gibi bedeninizi ve ruhunuzu dinlendirecek yöntemler bulmalısınız.

Birçok doktor plasentaya kan akışının engellenmemesi için, hamile kadınların sırtüstü veya karın üstü değil, yan yatmasını önerir. Bu pozisyonda rahat edemiyorsanız, ağırlığınızdan kaynaklanan baskıyı azaltmak amacıyla bacaklarınızın arasına bir yastık koymayı deneyebilirsiniz. Eşinizin evinizde bulunan ve yatağa sığabilen yastık sayısı karşısında hayrete düşme ihtimali olsa da, İlerleyen zamanlarda yastık sayısını ihtiyacınız ölçüsünde artırabilirsiniz.

Bu yazı doktorus.com tarafından gebelikte 23. hafta, gebeliğin 23. haftası, hamilelikte 23. hafta, hamileliğin 23. haftası, gebelikte 23 hafta belirtileri, gebelikte yirmiüçüncü hafta, hamilelikte yirmiüçüncü hafta, hamilelikte yirmiüçüncü hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.