Gebeliğin 21. Haftası


Gebelik
Gebelik

Gebelikte 21. hafta, gebeliğin 21. haftası, hamilelikte 21. hafta, hamileliğin 21. haftası, gebelikte 21 hafta belirtileri, gebelikte yirmibirinci hafta, hamilelikte yirmibirinci  hafta, hamilelikte yirmibirinci  hafta belirtileri.

Bebek: Bebeğinizin etrafını sararak bir tampon vazifesi gören ve onu koruyan amniyon sıvısı bu hafta yeni bir işlev daha görmeye başlayacak. Bebeğin bağırsakları, bebeğin yuttuğu amniyon sıvısında bulunan küçük bir miktar şekeri emerek kalın bağırsaklara aktaracak kadar gelişti. Ancak bebeğin gerek duyduğu tüm gıdayı halen plasenta temin ediyor. Bugüne kadar bebeğinizin karaciğeri ve dalağı kan hücrelerini üretiyordu ancak artık kemik iliği de hücre oluşumuna katkı sağlayacak kadar gelişti.

Gebeliğin 21. Haftası
Gebeliğin 21. Haftası

Anne: Hamilelikte egzersiz vücut şeklinizi korumanın yanında varis, sırt ağrısı, aşırı kilo alımı gibi bazı sorunların en az düzeyde kalmasına yardımcı olur. Ancak tabii ki hamilelik ağır sporlara başlamak için uygun bir zaman değildir, bu işin püf noktası yavaş yavaş ilerlemektir.

Hamilelikte bağlar fazlasıyla gevşediğinden yaralanma riskiniz fazladır. Bu nedenle yoga, yüzme ve yürüyüş gibi hafif egzersizler ideal olacaktır. Hamileyken herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayak bilekleri ve ayaklarınız özellikle akşama doğru şişmeye başlayabilir. Bol bol su için ve ayaklarınızı yüksek bir yere uzatarak istirahat edin.

Bu yazı doktorus.com tarafından gebelikte 21. hafta, gebeliğin 21. haftası, hamilelikte 21. hafta, hamileliğin 21. haftası, gebelikte 21 hafta belirtileri, gebelikte yirmibirinci hafta, hamilelikte yirmibirinci hafta, hamilelikte yirmibirinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. gebeliğin 21. haftasında bende çok ağrı olmuştu bebeğimin tekmeleri çok rahatsız etti 21. haftada