Gebeliğin 12. Haftası


Gebelik
Gebelik

Gebelikte 12. hafta, gebeliğin 12. haftası, hamilelikte 12. hafta, hamileliğin 12. haftası, gebelikte 12 hafta belirtileri, gebelikte onikinci hafta, hamilelikte onikinci hafta, hamilelikte onikinci hafta belirtileri.

Bebek: Bebeğinizin minik burnu ve çenesi ile profili ortaya çıktı. Beyni gelişmeye devam ediyor ve şu anda beyin büyüklüğü doğumdaki büyüklüğüne ulaşmamış olmakla birlikte, doğumdaki yapısını almış durumda. Bu hafta safra salgılanmaya başladı, bağırsaklar artık bebeğin karnına tam olarak yerleşti ve mide kasılıp gevşeme egzersizleri yapmaya başladı. Tüm bunlar anne karnı dışındaki hayata hazırlık çalışmalarının bir parçası.

Öte yandan annenin kan hacmindeki artış bebeğin kalp atım hızının dakikada birkaç vuruş artmasına neden olabilir. Bebeğin minik el ve ayak tırnakları oluştu. Henüz ıslak bez değiştirmek zorunda değilsiniz ama bebeğiniz ilk çişini yaptı bile. Bebeğin böbreklerinin çalışmaya başlaması ve çiş üretilmesi amniyon sıvısının miktarının artmasına yol açacak. Bebeğiniz bu hafta yaklaşık 14 gram ağırlığında.

Gebeliğin 12. Haftası

Anne: Hiç yüzünüze hamile ışıltısı geldiğini söyleyen oldumu. Bu ışıltının nedeni bebek sahibi olacağınız için duyduğunuz neşe ve mutluluk değil, hamile kadınların cildinin daha şeffaf ve yumuşak görünmesinin fizyolojik bir nedeni var. Artan kan hacmi ve hamilelik hormonu hCG size bu ışıltıyı kazandırıyor.

Kan hacminin artması damarlardaki kan miktarının ve hCG hormonu da yağ salgısının artmasına neden oluyor. Bu da cildin daha kırmızı, dolgun ve yumuşak gözükmesine yol açıyor. Ancak yağ salgısının artması zaman zaman geçici bir sivilcelenme sorununa neden olabilir. Düşük riskiniz daha da azalır. Bu hafta civarında uterus yukarı çıkacak ve ileriye doğru büyümeye başlayacaktır. İyi haber, artık mesanenize baskı yapmadığı için sık idrar ihtiyacı ortadan kalkacak. Bu rahatlığın keyfini çıkarın zira son üç ayda uterus yeniden mesaneye baskı yapacak pozisyona gelecektir. Bu aralar artan kan hacminin baş ağrısı ve baş dönmesine yol açması normaldir, ancak yine de bu şikayetlerinizi doktorunuzla paylaşmayı ihmal etmeyin.

Bu yazı doktorus.com tarafından gebelikte 12. hafta, gebeliğin 12. haftası, hamilelikte 12. hafta, hamileliğin 12. haftası, gebelikte 12 hafta belirtileri, gebelikte onikinci hafta, hamilelikte onikinci hafta, hamilelikte onikinci hafta belirtileri konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.