Gebeliği Önleme Yöntemleri Cinsel Sorunlar Yaratır Mı?


Gebelik
Gebelik

Eldeki verilere göre, Türkiye’de en yaygın olarak kullanılan gebeliği önleme yöntemi “geri çekme yöntemi”dir.

Tıp dilinde coitus interraptus denen bu yöntemin esasında kadın ve erkek cinsel birleşme sırasında dikkatleri erkeğin menisinin gelişine toplarlar ve erkek boşalacağını hissedince cinsel birleşmeyi keser ve dışarı boşalır.

Bu davranış cinsel birleşmenin tabiatına aykırıdır. Çünkü, kadın ve erkek tam doyuma ulaşacakları sırada kendilerini serbest bırakıp cinselliklerini yaşayamazlar, böylece cinsel doyumsuzluk başlar.

Gebeliği önleme yöntemleri uygulanırken her çiftin kişisel duygu, görüş veya değer yargılarına göre dünyanın her yerinde bazı sorunların ortaya çıkması olağandır.

Genelde çift bu sorunlarına aralarında konuşarak veya kadın doğum hekimine başvurarak çare arar.

Gebeliği önleme yöntemlerini bilemeyip daima gebe kalma korkusu ile cinsel birleşmeye giren kadın cinsel doyuma ulaşamayacaktır.

Bilindiği gibi ülkemizde geleneksel toplumsal kalıplar içinde gebeliğin önlenmesi ve sonuçları yani korunmadığı takdirde arka arkaya gelen kürtaj veya doğumlar sadece kadının sorunu görünümündedir.

Arka arkaya gelen gebelikler ve doğan çocukların yetiştirilmesi sorunlarına parasal sorunlar da eklenince, gebeliği önleme yöntemterini bilmemenin ne büyük sorunlar yarattığı ortadadır.

Cinsellik ve gebelik biyolojik ve fizyolojik olarak iç içedir. Cinsel doyumsuzluk kişide huzursuzluk ve mutsuzluk yaratır.

Doğum kontrol haplarının çok ender olarak bazı kadınlarda cinsel istemde azalma yaptığı da ileri sürülmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.