GDO Nedir, GDO Zararları ve Faydaları Nelerdir?


GDO

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar ya da kısa adıyla GDO nedir, GDO ilk defa nasıl ortaya çıkmıştır? GDO’nun ne gibi zararları ya da faydaları vardır, GDO ile ilgili dünyada ve ülkemizde nasıl bir yönetmelik izlenmektedir? GDO’nun insan sağlığına nasıl etkileri hangi yönlerde olabilir gibi sorulara cevaplar yazımızda:

GDO TARİHİ HAKKINDA KISA BİLGİ:

Çeşitli teknikler kullanılarak kalıtımsal değişikliğe uğratılan organizmalara G.D.O. (Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar) deniyor. Bilim adamları; bir organizmadaki genleri parçalayıp, kopyalayıp, üretilebilmekte ve başka bir organizmaya nakledilebilmektedir. İlk kez genetiği değiştirilmiş rekombinant DNA molekülü 1972’de Paul Berg üretmiş olup, 1973’de ise bu kez genetiği değiştirilmiş bir bakteri oluşturmuştur.

GDO’NUN FAYDALARI NELERDİR?

* Genetik bilgileri sayesinde kişiye özel ilaç ve tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. İnsana özgü çeşitli hormonlar diğer canlılarda sentezlenebilmektedir. Bazı canlılar daha hızlı büyümektedir. Bir böceğin, bir koyunun genleri bir bitki ya da mikroorganizmaya aktarılabilmekte olup örneğin akrebin zehirini üreten gen bir virüse nakledilebilmekte, böcek öldüren bir bakterinin geni de bitkilere nakledilebilmektedir.

* Birçok tarım ürünlerinde verim arttırılmaktadır. Doğada daha önce hiç bulunmayan çeşitli genlerle değişik canlılar oluşturulmaktadır. Böylece; çeşitli fare türlerinin sayısı bini aşmıştır.

GDO ZARARLARI NELERDİR?

* Genetiği değiştirilmiş bitkiler ve canlıların bir diğer canlılara zarar verip, besin döngüsünün sona ermesine sebep olabilir.

* GDO’lu ürünler yapay olduklarından yeterince vitamin,proteine sahip olmadığından insan hayatına zarar verebilir.

* Anne karnındaki bebek için yapısal problemlere sebep olabilir.GD ile beslenen hayvanlarda çeşitli organ problemleri ortaya çıkmaktadır.

* Örneğin; GDO mısır ve soya fasülyesi ile beslenen farelerde karaciğer ve böbrek zehirlenmeleri görülmüştür.

GDO YÖNETMELİĞİ HAKKINDA BİLGİ:

Dünyada çeşitli ülkeler GDO’lu ürünlerle ilgili desteği ve engelleri mevcuttur. Türkiye’de Tarım Bakanlığı’nın mevcut yönetmeliğinde GDO’lu gıda ve yem maddelerinin ithalatı, işlenmesi, kontrolüne ve ticaretine denetimli olarak izin verileceği bilinmekte olup bu denetlemeyi yapacak kuruluş henüz işlevsel değildir ve yönetmeliğin AB mevzuatına göre ciddi eksikleri olduğu tespit edilmiştir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.