Gaita Testi Neden İstenir?


Gizli kan testi olarak da bilinen gaita testi dışkıda gizli kan örneğinin olup olmadığını belirlemek için yapılan tıbbi bir laboratuvar testidir. Okside olmuş kandaki hemoglobine uygulanan kimyasal bir madde yardımı ile mavi renge dönüşüm olmasının sonucunda kanamanın anlaşıldığı bir tahlil yöntemidir.

Genellikte dışkıdaki kanama gözle görülemeyecek kadar azdır. Gaita testi en ufak derecedeki kanamayı bile tespit edebilir. Test sonuçları aynı gün içerisinde çıkmaz. Sonuçların alınması 1 veya 2 günü bulabilir.

Gaita Testi Hangi Hastalardan İstenir?

  • Özellikle 50 yaşını geçmiş kişilerde sıklıkla istenen bir test örneğidir. Bu kişilerde genellikle rutin muayenelerin bir parçası olarak yapılır.
  • Testin asıl istenme nedeni kolon kanserinin erken teşhisi içindir. Kişi 50 yaşını geçtikten sonra her yıl düzenli olarak yaptırmalıdır.
  • Gastrointestinal sistem kaynaklı bir kanamadan olabileceği açıklanamayan anemiden şüphelenilirse istenebilir.
  • Eğer hastada kansızlık durumu söz konusu ise sindirim sisteminde ülser benzeri bir oluşumdan kaynaklanan kanamaya bağlı olup olmadığının araştırılmasında istenebilir. Kansızlık hastalığı olan kişilerde gaita testi her yıl düzenli olarak istenir.
  • Bağırsak enfeksiyonlarının artış gösterdiği yaz aylarında hastalarda daha sıklıkla uygulanan bir testtir.

Gaita Testi Nasıl Uygulanır?

Gaita testi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken birkaç nokta vardır. Test yapılmadan yaklaşık 3 gün öncesinden tüketilmesi gereken besinler doktor tarafından belirlenir. Hasta bu besinleri tüketmeye özen göstermelidir. Testin uygulanması için laboratuvar tarafından temin edilen temiz kaba bir miktar dışkı konulur. Eğer dışkı örneği evde alınarak getirilecekse, yağlı madde içermeyen temiz bir kaba konularak yarım saat içerisinde laboratuvara teslim edilmelidir.

Gaita testi yapılmasının birkaç yöntemi vardır. Genellikle guaic olarak bilinen gizli kan testi yapılır. Bu test için hastadan iki veya üç adet gaita numunesi istenir ve laboratuara incelenmesi için gönderilir. Diğer bir yöntem ise, eczanelerden alınarak eve uygulanabilen pedlerdir. Üç gün ard arda dışkı yapılmasının ardından anüse pedin yapıştırılmasıyla uygulanan bir testtir. Bir süre bekledikten sonra ped kontrol edilerek kan olup olmadığına bakılır. Yapılan testlerin sonuçlarının negatif veya pozitif olması durumuna göre tedavi yöntemlerine geçilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.