Emzirme

Emzirme Pozisyonları Nelerdir


Emzirme hareketleri nelerdir, Bebeği en iyi hangi şekilde emzirebiliriz, Emzirme Pozisyonları Nelerdir Kısaca

Bir bebeği beslenirken tutmanın doğru ve yanlış yolları yoktur ve anne ve bebek kesinlikle en sevdikleri pozu bulacaklardır.

Hem sizin hem de çocuğunuzun rahat olması önemlidir. 1.2 Birkaç farklı duruşa ve emzirme tekniğine hakim olmak gereksiz olmayacaktır – sonuçta, yaşam koşulları çoğu zaman bizden esneklik ister, özellikle bebeğiniz büyüdüğünde ve evi daha sık terk etmeye başladığınızda.

Emzirme için hangi pozisyonu seçerseniz seçin, birkaç basit kuralı unutmayın.

Beslenmeden önce, içki içmek, yemek yemek, cep telefonu, TV uzaktan kumandası, kitap veya dergi dahil olmak üzere ihtiyacınız olan her şeyi önceden hazırlayın. Ve tuvalete gitmeyi unutmayın – besleme işlemi uzun zaman alabilir!

Bebeğinizin rahat olduğundan emin olun. Hangi pozisyonu seçerseniz seçin, çocuğu sıkıca, eşit şekilde tutmak ve başına, boynuna ve omurgasına iyi bir destek vermek önemlidir.

Sen de rahat olmalısın. Strese izin vermeyin. Gerekirse, sırt veya kollarınız için farklı boyutlarda ya da havlu rulolarını kullanın.

Bebeğin memeyi doğru bir şekilde yakaladığından emin olun. Doğru tutuş emzirme rahatlığının garantisidir.

Bebek göğsünü iyi yakalamazsa veya emzirirken ağrı çekiyorsanız, yardım için emzirme danışmanınıza başvurun. Uzman ayrıca bebeği nasıl daha konforlu tutacağınızı da gösterebilir.

 1. Rahat besleme veya yatma pozisyonu

Biyolojik besleme olarak da bilinen, rahat beslenme pozisyonu 1 çoğu annenin ilk pozu olur. Doğumdan hemen sonra bebeği annenin göğsüne veya karnına koymak için normalde içgüdüsel olarak memeye uzanır ve meme başını tutmaya çalışır. Bu fenomen maternal memenin arama refleksi olarak bilinir. Deriden cilde temas, bebeğin yiyecek içgüdüsünü harekete geçirir ve yerçekimi, memeyi yakalaması ve dengeyi korumasına yardımcı olur.

Ancak yatma pozisyonunda sadece yenidoğanları besleyebilirsiniz – bu poz her yaştaki çocuklar için mükemmeldir. Bebeğin başka pozlarda fena şekilde yakalanmaması veya hemşirelik sırasında başına dokunmaktan hoşlanmaması ve ayrıca çok fazla süt veya çok büyük göğüsleriniz varsa, özellikle yararlı olabilir. Büyük Britanya’dan anne olan Isabelle, deneyimlerini paylaşıyor: “Büyük bir göğsüm vardı ve bebeğim küçük doğdu – 2,7 kg, bu yüzden ilk başta rahat bir pozisyon bulmak kolay değildi. Birkaç hafta sonra, “doğru” duruşun benim için olmadığı ortaya çıktı. Sonuç olarak, bebeği göğsüme koyarak, çoğunlukla uzanmış olarak besleniyorum. ”

Sırtüstü yatarak yastığa yaslanarak yarım otururken beslemek daha uygundur. Böylece arkanıza destek olacaksınız ve bebeği beslerken izleyebilirsiniz.

 1. “Beşik” pozunu 

Emzirme konusunda ilk akla gelen klasik poz budur. Anne dik oturur ve bebek kolunda, karnını karnına doğru bastırır . 3 Fakat bu çok popüler bir duruş olmasına rağmen, yenidoğanlarla ustalaşmak her zaman kolay değildir, çünkü bebeğe daha az destek verir. Sırtınızın altına bir yastık koymaya çalışın ve dizlerinize emzirme için özel bir yastık koyun ve ellerinizle üzerine eğin. Böylece çocuğu sırtını ve omuzlarını fazla germeksizin daha güvenilir bir şekilde destekleyebilirsin. Bebeğin, besleme yatağında çok yüksek durmasını önleyin. Göğüs doğal seviyede kalmalı, böylece bebek çaba sarf etmeden onu tutabilir, aksi halde ağrılı meme uçlarından kaçınılamaz.

“Ben beşik” pozisyonunda hemşirelik yaptım çünkü bana çok yakışmış! Rahattı ve sadece oturup bebeğime bakmaktan hoşlandım, ”diye hatırlıyor İtalya’dan iki çocuğun annesi Rachel.

 1. “Çapraz kızağı” pozisyonu emzirme

Emzirme için bu duruş neredeyse bir “beşik” ile aynı görünüyor, ancak diğer yandan bebek . 3 Bu, bebeğe boynu ve omuzları etrafında destek sağlar, böylece göğsünü tutması için başını eğebilir. Bu pozisyon, yeni doğanlar ve sadece küçük bebekleri beslemek için ve aynı zamanda göğsünü iyi yakalayamayan çocuklar için mükemmeldir. Çocuk tamamen diğer taraftan olduğu için pozisyonunu kontrol etmek kolaylaşır ve göğsünü serbest elinizle düzeltebilirsiniz.

İngiltere’den iki çocuğun annesi olan Julie bu pozisyonu çok pratik buluyor: “Genellikle en küçük çocuğumu beşik pozisyonunda beslerim. İkinci elim böyle kalıyor ve aynı anda daha büyük bir çocuğa bakabiliyorum. ”

İlk başta çocuğun kafasını tutmayın, aksi takdirde yanlışlıkla çenesini göğsüne bastırabilirsiniz. Bu nedenle, çocuk göğsünü derinden yakalayamayacak, çünkü meme ucu dilin dibine dayanacak ve gökyüzünde uçmayacak, bu da meme uçlarının iltihaplanmasına yol açacaktır. Bir çocuk büyüdükçe, bu pozisyon daha rahat hale gelir ve başını avucunuza yaslayabilir (yukarıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi).

 1. Kol altından emzirme

Bu pozisyonda, aynı zamanda, “topu tutmak” olarak da bilinir, anne oturur ve çocuk, yan kollarında, bacakları sandalyenin arkasına (ya da başka bir sandalyeye) doğru uzanır . 3 Bu emziren yeni doğanlar için başka bir uygun duruş – bebeğe iyi destek sağlayabilir, pozisyonunu tam olarak kontrol edebilir ve yüzünü iyi görebilirsiniz. Ve bebek annesinin vücudu ile yakın temasta güvende hisseder. Bu pozisyon özellikle sezaryen veya erken doğum eylemi olanlar, ayrıca ikiz anne ve büyük memeli kadınlar için çok uygundur.

Avustralya’dan iki çocuğun annesi Amy, “İlk kızımı beslediğimde, kafasının iki katı büyüklüğünde K bedenim çok büyük bir göğsüm vardı. – Her göğsün altına havlu rulosu koydum, çünkü çok ağırdılar ve kızımı kolunun altından poz vererek besledim, ama sadece ezilmekten kaçınmak için daha dik oturuyordum. Bu duruş da uyguntu çünkü sezaryen dikiş atmıştım ve bebeği mideme koyamadım. ”

 1. “Yanında yatarken” pozunu verin

Yan tarafa yatmak, geceleri yatakta veya kanepede rahat bir beslenme için idealdir . Sezaryen geçirmişseniz veya doğum sırasında mola veriyorsanız , böyle bir duruş oturma beslemekten daha uygun olabilir . 3 Bu pozisyonda anne ve bebek yan yana, göbeğinden göbeklenir.

İngiltere’den bir anne olan Francesca, “Sonsuz gece beslenirken oturmak benim için zordu – ilk önce sezaryen nedeniyle ve ikinci olarak da uyku eksikliği nedeniyle” diye hatırlıyordu. “Sonra da yanında yatan bir çocuğu besleyip aynı anda dinlenebileceğinizi keşfettim.”

“Dilin kısaltılmış dizginliği nedeniyle, Macy sadece göğsünü yanlarından tam olarak tutabiliyordu. Emzirme danışmanı bana nasıl yapılacağını gösterdi. Bu pozisyonda süt akışı kız için optimaldi ve meme ucunu ağzında tutmak onun için daha kolaydı. Büyüdüğü zaman, göğüslerini sıradan pozlarla çok daha iyi yakalamaya başladı ”diyor Avustralyalı iki çocuk annesi Sarah.

 1. Sezaryen sonrası rahat emzirme “Uzanıp Emzirme”

Sezaryen sonrası emzirme için rahat bir duruş bulamıyorsanız , 3 bebeği yatar omuz üzerinde tutmaya çalışın – bu, ameliyat sonrası sütür üzerinde bir yük oluşturmaz ve bebeği rahatça emzirmenize izin verir. Ayrıca yanınızda yatarak beslemeyi deneyebilirsiniz.

 1. Emzirme dik oturma veya “koala pozisyonu”

Dikey pozla veya koala pozuyla beslenirken, çocuk düz bir sırtla oturur ve annenin kalçasına doğru gider. 4 Bu duruş iyi desteklenirse yenidoğan ile bile denenebilir, ancak özellikle kendi başına oturabilen daha yaşlı bir çocuğu beslemek için uygundur. Dikey oturma veya koala pozu, reflü veya kulak enfeksiyonlarından muzdarip ve oturma konusunda daha iyi hissetmek için harikadır. Ek olarak, bu duruş dili kısaltılmış dil veya kısaltılmış kas tonusu olan çocuklar için uygun olabilir.

“Kızım biraz büyüdüğünde, onu sık sık dikey bir duruşla besledim – ikimiz için daha rahattı ve onu hala bana sıkıca tutabiliyordum” diyor İsviçre’den bir anne olan Peggy. “Ayrıca, onu kamuya açık yerlerde çok net bir şekilde emzirmek mümkündü.”

 1. “Çıkma” ile emzirme

Bu pozisyonda bebek sırt üstü yatar ve anne dört ayak üzerinde bükülür, böylece meme başı ağzına düşer. Bazı annelere göre, emzirme için bu pozisyon , göğse dokunmak özellikle tatsız olduğunda , mastitis ile ara sıra kullanım için iyidir . Bazıları, emzirme için böyle bir duruşun süt kanallarının engellenmesine yardımcı olduğunu söylemektedir , bununla ilgili henüz bilimsel bir kanıt yoktur. Ayrıca diz üstü bebeğinizin üstünde otururken, bir yatakta ya da kanepede ya da midenizde dirseklerle uzanırken “taşkın” bir pozisyonda besleyebilirsiniz. Güvenebileceğiniz çeşitli boyutlarda yastıklar sırt ve omuzlardaki gerginliği önlemenize yardımcı olur.

“Fişlerin emilmesi için başka bir yöntem işe yaramadığı zaman, süt kanalları tıkandığında“ birkaç kez “asılı” konumda beslendim. Ve bu pozisyon yardım edilmiş gibi görünüyor. Meselenin yerçekiminde olduğunu ve ayrıca memenin normal beslenmeden tamamen farklı bir açıda olduğunu düşünüyorum ve kızı farklı şekilde emiyordu ”diyor İngiltere’den iki çocuk annesi Ellie.

Çıkma pozisyonunda beslenme düzenli olarak uygulanmaya değmez, ancak bazı durumlarda bu duruş yararlı olabilir.

İngiltere’den iki çocuk annesi Lorna, “Çocuk göğsünü tutmakta zorlanınca“ baskın bir pozla besleniyordum ”dedi. – Bu, elbette, en uygun yol değil, ama o zaman göğsünü tutabildiği sürece her şeye hazırdım. Başardık ve emzirmeye şimdi sekiz ay devam ediyoruz! ”

 1. Bir bebeği askılı veya “kilolu” beslemek

Bir askıda emzirmek biraz pratik gerektirir, ancak bu şekilde evden ayrılabilir, daha büyük çocuklara bakabilir veya hatta biraz ev işi yapabilirsiniz.

Sling, bebeğin yalan söylemeyi sevmemesi veya sıklıkla göğse takılması durumunda da faydalıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nden iki çocuk annesi olan Lindsay şunları söylüyor: “Sık sık her iki çocuğum için bir taşıma çantası kullandım. Evden çıkarken boynuma bir Malaya peştemâli bağladım ve taşıyıcımı bununla kapattım. Böyle bir pelerin altında, bebek uyuyana kadar sürdüğü kadar yiyebilir.

Emzirme için bu duruş, çocuk zaten memeyi emmek için iyi bir şekilde başarabildiğinde ve başını bağımsız olarak tutabildiğinde en uygundur. Emzirmek için elastik ve halkalarla birlikte sırt çantaları da dahil olmak üzere herhangi bir kayış uygundur. Hangi seçeneği seçerseniz seçin, asıl mesele her zaman çocuğun yüzünü görmenizdir ve çenesi göğsüne oturmaz.

 1. Kolun altından çift emzirme

Kol altından çift emzirme (veya “iki top kapma”) ikiz anneler için harikadır  – ikisini aynı anda besleyebilirsiniz ve kollarınız nispeten serbest kalır . 4 Bu pozisyonda beslenirken, özellikle ilk başta emziren ikizler için özel bir yastık kullanılması önerilir. Ek bir destek sağlayacak ve her iki bebeğin de doğru pozisyonda kalmasına yardımcı olacak, ayrıca sezaryen geçirmişseniz mide üzerindeki yükü azaltacaktır. Ek olarak, eller daha serbesttir ve gerekirse bir çocuğa ikincisini etkilemeden bağlayabilirsiniz.

“İkizlerim kesinlikle küçük doğdular ve günün veya gecenin herhangi bir saatinde iki saatte bir beslenmeleri gerekiyordu. Yakında belli oldu: Eğer beslenmekten başka bir şeye yetişmek istersem, ikisini de aynı anda beslemem gerekiyor, ”diyor İngiltere’den iki çocuğun annesi Emma. “Onları kol altından bir duruşta emzirme yastığı kullanarak besledim.”

Emziren ikizler için diğer rahat duruşlar – iki “beşik” çapraz, bir çocuk “beşikte”, diğeri elindeyken, yatarken ya da dikey beslenirken (bir tarafta diğerinde).

 1. “Elle meme desteği” veya “dansçının eli” pozisyonu ile emzirme

Bebek meme ucunu ağızda kötü bir şekilde tutmuyorsa veya kas tonusu azalmışsa (erken doğan bebeklerde, çeşitli hastalıklardan veya Down sendromundan muzdarip çocuklar için tipik), aynı zamanda başını ve göğsünü desteklemeyi deneyin . 4Baş parmağınızı bir yandan ve diğer tarafını almak için göğsünüzü avucunuzun altına sarın. Elinizi hafifçe ileri doğru hareket ettirin, böylece başparmağınız ve işaret parmağınız göğsünüzün önündeki U harfini oluşturur. Diğer üç parmağınızla göğsünüzü desteklemeye devam edin. Baş parmağınız ve işaret parmağınızla, beslerken bebeğin başını tutun, böylece çenesi aralarında avuç içinde kalacak şekilde durur, başparmağınız bebeği bir yanak üzerinde ve diğer parmağı da işaret parmağında tutar. Böylece bebek mükemmel bir destek alır ve pozisyonunu kontrol edebilir ve göğsünü tutup tutmadığını iyi görebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blacked porno ensest sex hikaye sekshikayeleri porno sikiş izle escort service in dubai berlin.intim shorten link

bsr berlin