Elma Bebeklere Nasıl Yedirilir?


elma

Bebeklik döneminde elmanın gelişime çok büyük katkısı vardır. İçerdiği çeşitli vitaminlerle bebeklerin kemik gelişimlerine yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasına yardım eder.

Elma yapı olarak sert bir meyvedir. Bu meyvenin bebeklerin çenesini yormayacak ve midelerini rahatsız etmeyecek şekilde birkaç işlemden geçirerek yenilebilir hale getirilmesi gerekir.

Bebekler için elmalı gıda tarifleri oldukça fazladır. Ezildikten sonra da kıvamını kaybetmeyen ve doyurucu bir meyve olduğu için neredeyse her türü mama içerisine girebilir.

Elma daha çok sütsüz mamalarla birlikte kullanılır. En yaygın olan elma maması, muz ile birlikte püre haline getirilerek hazırlanan tatlı bir mama çeşididir. Özellikle sabah kahvaltıları ve ara öğünler için ideal bir mamadır. İsteğe bağlı olarak üzerine bal da eklenerek bebeklere yedirilebilir. Bir öğün için çeyrek adet kabuğu soyulmuş elma rendesi ve yarım adet muz rendesi ideal ölçüdür. Bu ölçü genel olarak her ay aralığındaki bebek için aynıdır.

Elmanın mutfak robotunda ezilerek oluşan püresi de tek başına bir mamadır. Anne sütünden ya da öğün mamasından sonra tatlı olarak bebeğin ağzına birkaç kaşık konarak yavaş yavaş yenmesi sağlanabilir.
Elma püresi ya da rendesi, mamaya yeni başlayan bebeklerde rahatsızlık oluşturabilir. Bu nedenle mamaya yeni başlanan zamanlarda elmanın suyu sıkılarak mamalara aroma vermesi için eklenmelidir. Tek başına meyve suyu olarak da bebeklere verilebilir.

Pişen sütlü mamalar içinde de elma kullanılabilir. Ancak miktarı oldukça az olmalıdır. Nedeni ise pişmiş elmanın bebeklerin midelerine yan etkisi olabilme ihtimalidir. İrmikli muhallebilerde elmanın suyu kullanılabilir. Sadece un ve nişasta gibi taneli olmayan gıdalarla yapılan sütlü mamalarda ise elma püresi kullanılır. Hem irmik hem de püre aynı anda mamaya eklenmemelidir. Sebebi iki farklı dokuda taneli besinin mideye yan etkileri olabilmesinden kaynaklanır.

Elmalı mamalarda taze elma kullanmaya dikkat edilmelidir. Yeşil elmalardan uzak durulmalıdır. Yeşil elmanın içindeki ekşi tat bebeğin midesini rahatsız edebilir. Yumuşak elmaların posası oldukça fazladır. Bu nedenle sert ve kırmızı elmalar tercih edilmelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.