Varis
Varis

Ellerde Varis Olur Mu?


El varisleri nedir, neden karşımıza çıkar, günümüzde el varislerinin tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir?

Ellerdeki damarların genişlemesi ve varis gibi algılanmasındaki asıl neden yaşlanmaya bağlı olarak cilt kalınlığının azalması ve yine aynı şekilde cilt altında bulunan yağ dokusunun bir müddet sonra tamamen yok olması ve normalde oldukça ince olan damarları daha kolay görülür hale gelmesidir.

Yaşlanma, aslında vücudumuzda doğum ile başlayan bir süreçtir. Ellerimizde bu süreçten doğal olarak etkilenmektedir. El varislerinin gelişmesinde; yaşlanma ile cilt kalınlığının azalması ve ellerimizdeki cilt altı yağ dokusunun zaman içerisinde yok olması etkili nedenlerdendir. Aslında, herhangi bir sağlık sorununa neden olmayan el varisleri, görsel olarak hoş bir görüntü olmamakla birlikte, daha yaşlı görünmemize katkıda bulunurlar.

El varislerinin diğer nedenlerine göz atacak olursak:

1- Hızla kilo verme: Bu durum, zayıf kişilerde veya daha önceden aşırı kilolu olup, hızla kilo verenlerde daha belirgindir. Bu duruma katkıda bulunan bir diğer neden ise; menapoz nedeniyle kadın hormonlarında ortaya çıkan dengesizliktir. Bunun sonucunda, cilt esnekliği artar ve hemen altlarında bulunan toplardamarlar daha belirgin hale gelirler.

2- Mevsim, sıcak hava: Bazı durumlarda, yaz mevsimi gibi özellikle sıcak havalarda dikkat çekici bir hal alabilir.

3- Egzersiz: Bazı egzersizler (kolların daha yoğun kullanıldığı, halter, boks v.b.) el varislerinin daha belirgileşmesine katkıda bulunabilen diğer nedenlerdendir.

Herhangi Bir Şikayete Neden Olmaz

Bacaklarda görülen varis hastalığı gibi yapısal bir bozukluk olmadığı için günlük hayatta herhangi bir şikayete neden olmaz. Yani ellerinizde ortaya çıkan damar genişlemesi varis hastalarında olduğu gibi ağrı, şişlik, kaşıntı, kramp gibi sorunlara neden olmazlar.

Estetik Yönden Kötü Görünür

Özellikle genç ve orta yaş bayanların canını sıkmaktadır. Çünkü estetik yönden kötü görünmesi ve daha yaşlı görünüme neden olması nedeniyle tedavi edilmesi önerilmektedir. Estetik yönden herhangi bir sorun yaşamıyorsanız ki erkeklerde genelde ciddi sorun teşkil etmez, bu şekilde yaşarım sorun değil diyorsanız tedavi etmeye gerek yoktur. Fakat estetik yönden kötü görünümü sizin sıkılmanıza neden oluyorsa mutlaka tedavi olmalısınız.

El Varislerinin Tedavisi Ameliyatsız Yapılır

El varislerinin tedavisinde, daha önceden bacak varislerinde kullanım tecrübesi ön planda tutulduğu için; ilk tercih edilen tedavi yöntemi köpük skleroterapisi olmuştur. Yöntemin, kolay ve hızlı uygulanabilir olması tercih edilme oranını arttırmıştır.

Bu yöntem sayesinde, el varisleri; cerrahi girişime gerek kalmadan yok edilebilmektedir. Güzelliğine önem veren, bakımlı ve genç görünmeyi isteyen hanımlar ellerindeki damar genişlemesinden sadece 10 dakika gibi kısa bir sürede yapılan tedavi ile kurtulabilir. Bu tedavi için kişinin 10 dakika ayırması yeterli olacaktır. Bazen tek seans yeterli olmayıp 2. seans gerekebilir. Ameliyatsız varis tedavilerinde uygulanan Lazer ve Radyo Frekans (RF) ellerdeki damar genişlemesinde etkisi olmayıp, geriye sadece skleroterapi tedavisi kalmaktadır. Damar içinden çok ince bir enjektör ile yapılan uygulama sonrası herhangi bir iz kalmamaktadır.

Tedavi Sonrası Tekrarlama Olmaz

Bir kez tedavi edilen ellerdeki damar genişlemesi sonsuza kadar onarılmış olup, bir daha tekrarlama gibi bir sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Yani sürekli sıkıntı ile yaşamak yerine tedavi olarak içinizi rahatlatabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir