Düşük Tansiyon Tedavisi


Hipertansiyon

Tıp dilinde hipotansiyon adıyla bilinen tansiyon düşüklüğü kan basıncının düşük değerlerde olmasıdır. Düşük tansiyon henüz belirtileri ortaya çıkmayan bir sağlık sorununun habercisi olabileceği gibi tek başına kendisi de bir sağlık problemi olabilir. Tansiyonun sürekli olarak düşük olması kişilerin yaşamlarını etkiler. Halsizlik ve baş dönmesi gibi sorunlar ortaya çıkarabilir.

Düşük tansiyon sırasında kan basıncı azaldığı için organlara giden oksijenin seviyesinde de azalmalar olur. Bu nedenle dolayı organlar oksijensiz kalır ve ileri aşamalarda organ yetmezliği gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu tip tansiyon düşmeleri hemen hemen herkesin başına gelir. Ancak sık sık tekrar ediyorsa bazı sorunlar ortaya çıkarabilir. Düşük tansiyon hastalığı olarak adlandırılan bu durum çok nadiren normal olarak karşılanır. Düşük tansiyon rahatsızlığının olduğu kişilerde;

  • Halsizlik
  • Sersemlik
  • Baş dönmesi
  • Göz kararması
  • Nefes alıp vermede güçlük

gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durumların yaşandığı kişi düşük tansiyon hastası olarak kabul edilir ve doktor muayenesi gerekir.

Normal tansiyon değerleri 120’ye 80 olarak kabul edilir. Tansiyonu 90’a 60 olan kişilerin tansiyonu düşük olarak kabul edilir. Bu değerler birkaç sefer tekrar ettiğinde ise kişiye düşük tansiyon rahatsızlığı teşhisi konur ve tedavisi için bazı işlemler yapılır. Kronik olarak tansiyon düşüklüğü yaşayan kişiler tansiyonları düştüğünde uzanıp kısa süre dinlenmelidirler. Kronik tansiyon düşüklüğünün dışındaki kişilerde ise tansiyon düşüklüğüne neden olan faktörlere göre tedavi yöntemi uygulanır. Tansiyon düşüklüğü sırasında genellikle tuz ve sıvı alınması tavsiye edilir. Sağlıklı beslenmek de tansiyonun normal değerlerine gelmesine yardımcı olur. Doktor tarafından önerilecek olan tansiyon ilaçlarının ve basınç çoraplarının kullanılması da düşük tansiyon rahatsızlığı için tedavi yöntemlerinden sayılır.

Düşük tansiyon tedavisi için bazı bitkilerden de yararlanılır. Yapılarında bulunan maddelerden dolayı metabolizmanın ve kan akışının hızlanmasını sağlar. Böylece tansiyonun normal değerlere gelmesine yardımcı olurlar. Fesleğen, biberiye, pancar ve meyan kökü düşük tansiyona iyi gelen bitkilerin başında gelir. Yaygın olarak kullanılan bitkisel tedavi yöntemi ise doktor kontrolünde yapılmalıdır. Aşırı tüketimden kaçınılmalı ve herhangi bir yan etki oluşması durumunda ise doktora danışılmalıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.