Düşük Tansiyon Nasıl Yükselir?


Kalp tarafından pompalanan kanın damarlara uyguladığı basınca tansiyon adı verilir. Kalp kanı damarlara zayıf bir şekilde pompalarsa düşük tansiyon oluşur. Düşük tansiyonun tıp dilindeki adı hipotansiyondur. Buna teşhis konabilmesi için belli muayenelerin mutlaka yapılması gerekir.

Düşük tansiyon vücutta bir sağlık probleminin belirtisi olabilir. Göz kararması, baş dönmesi, mide bulantısı, halsizlik sıklıkla hissediliyor ise tansiyonun düştüğü anlamına gelir.

Kansızlık, vücudun aşırı susuz kalması, vitamin eksikliği de düşük tansiyona bağlı sorunlardandır. Bu nedenler doktor tarafından teşhis edildiği takdirde tedavi sürecine başlanabilir. Normal tansiyon 120-80 değerleri arasındadır. 90-60’ın altında kalmış ise düşük tansiyonun göstergesidir. Ama her düşük tansiyon sağlıkla ilgili tehdit anlamı taşımaz. Bu değerleri taşıyarak sağlık problemi yaşamayan pek çok kişi vardır. Hayati tehlikeye yol açacak şekilde düşen tansiyon vücuttaki kan akışında sıkıntılara yol açabilir. Bu da organlara oksijen gitmemesine neden olur. Böyle bir durumda kişi bilinç kaybı, şok yaşayabilir. Düşük tansiyonun sebepleri arasında vücudun susuz kalması, yetersiz beslenme, hamilelik, kullanılan ilaçlar, stres, kalp hastalıkları, kan kaybı, iştahsızlık ve yeme bozuklukları, karaciğer hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları yer alır.

  • Düşük tansiyon için uygulanabilecek tedaviler buna sebep olan rahatsızlığa göre değişiklik gösterir. Belirtiler ortaya çıktıktan sonra zaman kaybedilmeden doktora başvurulmalıdır. Sebepler araştırılmalı ve ona göre bir tedavi süreci uygulanmalıdır.
  • Ani tansiyon düşüklüğü yaşandığında yükseltmek için pratik bir şekilde yapılabileceklerden ilki uzanmak ve ayakların altına yastık koyarak baş seviyesinden daha üstte tutmaktır. Böylece kan basıncı yükselir. Bacakları aşırı derecede sıkan kıyafetlerden uzak durulmalıdır.
  • Bol su içilmelidir. Vücuttaki sıvı azlığı tansiyon düşüklüğüne yol açabilir. Sodyum içerikli tuz tüketimi yapılmalıdır. Kahve tüketimi o an için düşük olan tansiyonun yükselmesini sağlayabilir.
  • Gün içerisinde kuru üzüm tüketimi, balla karıştırılmış havuç suyu ve fesleğen de düşük olan tansiyonun normal düzeyine ulaşmasında fayda etkilidir.
  • Sıkıntılı ve üzüntülü durumlardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.