Duhring Hastalığı Nedir Belirtileri Tedavisi


Duhring

Duhring hastalığı birçoğumuzun nadir olarak duyduğu hastalıklardandır. Duhring hastalığı tedavisi yapılmadığı müddetçe yaşam kalitesinde düşüş gözlemlenir ve bu yüzden duhring hastalığı belirtileri gözlemlendiği andan itibaren hastalıkla mücadele sürecine geçilmelidir. Duhring hastalığı neden olur konusu şüphesiz bu hastalığı tamamen ortadan kaldırmak isteyen bilim insanlarının en çok üzerinde durduğu konudur. Bu yüzden ilgili hastalığı tanımlayabilmek adına sizlere öncelikli olarak duhring hastalığı nedir konusunda bilgi vermeye çalışacağız.

Diğer adı dermatitis herpetiformi olan duhring hastalığı, gluten kaynaklı bir rahatsızlıktır. Özellikle içerisinde yoğun bir şekilde protein yer alan yulaf, arpa ve buğday hastalığın tetikleyicisi olarak kabul edilir. Bu rahatsızlık üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda 20-60 yaş arasında olan kişilerde duhring hastalığının daha çok gözlemlendiği görülmüştür. Tabi ki bu yaş aralığı referans alınmamalıdır çünkü daha küçük yaşarda olan kişilerde de ilgili rahatsızlığın meydana gelebildiği biliniyor.

Duhring hastalığı belirtileri arasında cilt üzerinde yanma, batma ve kaşınma baş sırada bulunur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi duhring hastalığı gluten kaynaklı bir rahatsızlıktır. Bu yüzden gluten alımının artması hastalık belirtilerinin daha fazla ortaya çıkmasına neden olur. İncebağırsakta emilim bozukluğunun ortaya çıkması bu hastalığın diğer belirtilerinden birisidir. Deride kızarıklıkların ortaya çıkması ve bu kızarıklıklarda su oluşması da duhring belirtileri arasında sayılabilir. Yüksek kaşınma gereksinimi ortaya çıktığı için bu rahatsızlık ile mücadele eden kişiler dayanamayarak kaşınırlar ve bu durum deride meydana gelen kabarcıkların tahrip olmasına ve bir süre sonra deri üzerinde kalıcı izlerin meydana gelmesine neden olur.

Duhring tedavisi çeşitli ilaçlar ile yapılmaktadır ancak bu hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkün değildir. Hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasını önlemek adına doktorlar bir diyet listesi oluşturarak bunu hastalarına vermektedir. Diyet listesini incelediğimizde bu diyetin aslında gluten alımını sonlandırmak için oluşturulduğunu görmekteyiz. Gluten alımının artması durumunda duhring hastalığı belirtileri ortaya çıktığından dolayı hasta olan kişi gluten alımından uzak durmalıdır. Ayrıca iyodun hastalığı tetiklediği de bilinmektedir. Bu yüzden rahatsız olan kişinin iyotlu besinlerden de uzak durması gerekmektedir.

İçerisinde gluten olmayan doğal yiyecek ve içeceklerin neler olduğunu merak ediyorsanız sizlere şu şekilde bir liste oluşturabiliriz. Salep, kahve, süt, ıhlamur, gazoz, ayran duhring hastalarının rahatlıkla tüketebileceği ürünlerdir. Duhring hastalığı bulaşıcı bir hastalık olmadığından dolayı duhring hastası olan kişilerin sosyal çevresi ilgili rahatsızlıktan dolayı olumsuz etki görmez. Diyet yapıp gerekli ilaçlar düzenli bir şekilde içildiğinde duhring hastalığı ile yaşamayı öğrenebilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.