Domates Bebeklere Nasıl Yedirilir?


domates

Bebeklik döneminden başlayarak beslenme büyümeyi etkileyen en temel faktördür. Bu sebepten bebeklerin beslenmesinde dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bebeklerde ek besine başlanması için en az 4 ay beklenmesi gerekir. Bunun sebebi bebeğin o besine karşı alerjik reaksiyon üretme ihtimalidir.

Orta büyüklükteki bir domates içerisinde günlük C vitamini ihtiyacının %47’sini, A vitamini ihtiyacının ise %22’sini karşılayacak kadar vitamin bulunur. Oldukça besleyici bir sebze olan domates bebeklere 7. aydan itibaren yedirilmeye başlanmalıdır. Bu dönemde ek besinin yanı sıra anne sütüne de devam edilmesi önerilir. Domates bebeğe yeni yedirilmeye başlandığında oldukça dikkatli olunmalıdır.

Bebeğe ilk kez domates yedirirken başka hiçbir gıda ile karıştırmadan tek başına verilmesi gerekir. Domates bebeğe aç karnına ve sadece 1 kaşık verilir. Bunun sebebi bebeğin domatese karşı alerjisinin olup olmadığının anlaşılmasıdır. Eğer bebekte alerjik bir reaksiyon ile karşılaşılmazsa daha sonra bu oran artırılabilir. Bu dönemde domates bebeğe püre olarak yedirilebilir. Bebeğe yedirilen domatesin doğal ve taze olmasına dikkat edilmesi gerekir. Domatesin çiğden değil biraz pişirerek verilmesi gerekir. Besin değeri kaybolmaması adına püre yaparken cam rende kullanılmalıdır.

Domates suyu 7. ve 8. aydan itibaren bebek beslenmesi için uygundur. Fakat içerisine tuz eklenmemelidir.
1 yaşına gelen bebekler domatesi çorba olarak tüketmeye başlayabilir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta domatesin mevsiminde tüketiliyor olmasıdır.

Bebeğe hazırlanacak domates çorbası için gerekli malzemeler:

  • 1 kilo domates
  • 2 yemek kaşığı tam buğday unu
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 avuç şehriye
  • Su

Hazırlanışı: Çorba hazırlanırken öncelikle un zeytinyağında kavrulur. Önceden cam rende ile rendelenen domatesler içine katılır. Daha sonra şehriye ve kaynamış su konur. Çorba pişene kadar kaynatılır.
Domates asitli bir sebze olduğu için bebeklerce fazla tüketiminden kaçınılmalıdır. Bebeğe domates yedirmeye başlamadan önce doktora danışılmasında yarar vardır. Karşılaşılabilecek alerjik reaksiyonlara karşı dikkatli olunması gerekir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.