doğum

Doğumdan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler


Doğumdan sonra nelere dikkat etmeliyiz, Doğum yaptıktan sonraki günler nasıl beslenmeliyiz, Lohusalık döneminde nelere dikkat etmeliyim.

Doğum, herhangi bir annenin vücudu için ciddi bir sarsıntıdır. Ne kadar sürebilirler, birkaç saat veya gün sürecek olursa olsun, sonuç bir kadının hayatında önemli bir değişiklik, daha sonra bir bebeğin beslenmesi ve yetiştirilmesi için tüm sistemlerin ve organların yeniden yapılandırılması olacaktır. Ve bu yeniden yapılanma anında gerçekleşemez. Bazı değişiklikler, kadının kendisini hemen hissedeceğini, ancak birkaç hafta içinde oldukça önemli değişiklikler olacağını söyledi.

Neyi değiştirmeli?

Rahim orijinal boyutuna döner. Rahimde mukoza restore edilir. Bütün bunlar doğum sonrası taburcu olur – lohii eşlik eder.

Bebeğin hamileliğin son evrelerinde bastırdığı tüm iç organlar normal yerlerini almalıdır. Bazıları normal, normal boyutlarına geri dönüyor.

Annenin kalbi, karaciğeri ve böbrekleri gibi ikisi için çalışan tüm organlar yavaş yavaş eskisi gibi çalışmaya alışır.

Bağları gerdikten sonra kemikler doğum sırasında ayrılır, hareketlerini kaybeder ve muhtemelen yeni bir pozisyon işgal eder.

Tüm mikrotravmalar, çatlaklar ve annenin yumuşak dokularındaki diğer hasarlar iyileşir.

Ciddi boşluklar yerinde yara izleri oluşur.

Büyük değişiklikler endokrin sistemi etkiler.

Endokrin sistemin organı, kadın vücudunu terk etti – plasenta, sadece bebeğin hormonlarını değil, aynı zamanda kadının vücudundaki hormonal dengeyi de ayarladı. Bir kadının kalan endokrin bezleri de değişir – hamilelik ve doğum sırasında büyük bir yük ile çalıştıkları için, büyüklükleri azalır. Bununla birlikte, laktasyonun sağlanması gereken hormonların çalışması yüksek kalmaktadır.

Meme bezleri değişir.

Bu anneye doğan bebeğin beslenmesine uyum sağlamış gibi görünüyorlar. Birkaç damla kolostrumla başlayan vücut, yavaş yavaş bebeğin yaşına ve ihtiyacına karşılık gelen süt üretmeyi öğrenir. Laktasyon oluşturma süreci uzun zaman alır ve olgun laktasyon aşamasının başlamasıyla sona ermelidir.

Yukarıda belirtildiği gibi, tüm bunlar hızlı bir şekilde gerçekleşemez. Geçiş dönemi, tüm fonksiyonların iyileşme süresi ve yeni devlet laktasyonunun stabilizasyonu, yaklaşık 6 hafta sürer. Ancak, ne kadar başarılı olacağı, ne tür bir doğum olduğuna çok bağlı.

Biyolojik olarak normal doğum, kadının vücudundaki mekanizmaların kolayca ve problemsiz bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmak için çalıştığını göstermektedir. Bu mekanizmalar, eğer cins doğal yapıya karşılık gelirse, yani; Güvenli, güvenli bir yerde – “yuva”, müdahalenin ve istilaların olmadığı, bir kadının kendini güvende hissettiği ve bebeğinin ihtiyacı olduğu kadar doğurduğu yerlerde. Kural olarak, böyle bir doğum sırasında, kasılmalarda ağrı olmaz ve vücut emeğin her aşamasına uyum sağlamayı başarır.

Normalde, tüm doğumlar için bir kadın doğum anında doruğa çıkan endorfin, zevk hormonları seviyesini arttırır. Bir kadının kendi endorfinleri, annenin içgüdüsünün dahil edilmesine katkıda bulunur ve bu onun bebeğine bakma sürecinde büyük zevk almasını sağlar.

Emzirmenin kalitesi ve rahatlığı sadece endorfin seviyesinden değil, aynı zamanda memeye ilk kez uygulanan zamandan da etkilenir. Ve ancak çocuğun doğumdan 20-30 dakika sonra ortaya çıkan bir arama refleksine sahip olması durumunda tamamlanacaktır. Ve çocuk, zaman içinde bağlı, 10-15 dakika değil, 1.5-2 saat emer!

İdeal olarak, ilk saat, emeğin çok zor çalıştığı ve 9 ay boyunca beklediği ve 9 ay boyunca beklediği aynı emeğin doğal bir emeğidir ve dokunuş, inme, dokunma, görme, koku alma gibi sıkın, göğsünüze takın. Oksitosin ve prolaktin’in güçlü salımı, sonraki tüm zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olacak ezici anne sevgisi duygusuna ilk itici gücü veriyor.

Böylece, endorfinler: prolaktin ve oksitosin, annenin sadece başarılı bir doğumda hayatta kalmasına değil, aynı zamanda onlardan güvenli bir şekilde iyileşmesine yardımcı olur. Gerçekten de, bu 6 haftanın tümü, tüm işlemler kendiliğindendir ve anneden herhangi bir özel önlem veya işlem gerektirmez. İhtiyacı olan tek şey barış ve çocuk Sisay’ın altında!

Doğumdan sonrası için genel öneriler

İlk üç gün, anne sadece bebeğe yatıyor. Bu, tüm organların yavaşça yerine oturmaya başlamasına ve annenin bebeği memeye nasıl bağlayacağını öğrenmesine izin verir. İlk günlerde bebek de fazla bakım gerektirmez. Bu nedenle, anne yataktan kalkmadan gerekli her şeyi yapabilir.

Rahim kasılmaları bebeğin tamamen emilmesi nedeniyle düzenli olarak meydana gelir. Yardımcı bir önlem olarak, anne periyodik olarak karnının üstüne yatabilir ve buzla soğuk bir ılıkta birkaç kez uzanabilir. İstisnai durumlarda tonlama, iltihap önleyici, hemostatik veya uterin düşürücü bitkilere ihtiyaç vardır. Sadece hijyenik önlemler özel bir ilgiyi hakediyor.

Obstetrik tarihçilere göre, atalarımıza doğum yaptıktan sonra ölüm oranının artmasına neden olan hijyen standartlarının ihmalidir. Neredeyse tüm enfeksiyonları tedavi etme fırsatına rağmen, modern anne, bu tür sorunların ortaya çıkmasından önce bir kez daha kendine dikkat etmelidir.

Genital organların daha sonra dezenfekte edici otların infüzyonu ile tedavisi ile düzenli ve kapsamlı yıkama, sadece doğum sonrası enfeksiyonların oluşmasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda yara ve sıyrıkların iyileşmesine de yardımcı olur. Daha az etkili bir önlem basit havalandırma “etkilenen” yerler değildir. Ve bu, birkaç gün boyunca, külot kullanımını bırakıp, çok fazla yalan söyleyerek, bacaklarının arasına sıkıştırmak yerine, kadının altına bir conta yerleştirmesi durumunda mümkün olacaktır.

Sadece bugünlerde güçlü kırılma olan kadınların özel bir diyete ihtiyacı vardır. Ve sıradan bir anne için, yiyecek alanında veya içme alanında herhangi bir kısıtlamaya gerek yoktur. Tam bir laktasyon kadını oluşturmak için susuz olmamalısınız, böylece istediğiniz kadar içebilirsiniz.

Bu günleri takip eden haftada anneler genellikle daha aktif olarak hareket etmeye başlar.

İlk önce, çocuğun artan etkinliği ile buna itilirler. Bebek dış dünyaya adapte olmaya başlar ve her zaman annesinin yardımını bekler, en basit ihtiyaçlarında bile. Pratik çocuk bakımı becerilerinin zamanında eğitimi, anneme çok hoş anlar yaşatır ve her zaman bir şeyler ortaya çıkmaya başladığında kalbini gururla doldurur.

Bu nedenle, ilk günlerde yetkin bir mentorun gerekli olduğu durumlarda, bir kadının doğum eyleminde, uykuda veya örneğin suyla çabucak iyileşmesi için bir araç olması gerekir. Yüzyıllar boyunca genç bir anneye öğretildi, talimat verildi, yardım edildi ve modern bir kadının da eğitime ihtiyacı var. Bu, çocukluğun psiko-duygusal huzuru korur, bebeğinin ihtiyaçlarını anlamasına yardımcı olur ve zamanının ve çabasının uygun şekilde dağıtılmasını sağlar.

İkincisi, annemin iyiliği, her ne kadar olmasa da, onun daha fazlasını yapmasına izin verir. Yalan beslemek hala en uygun formdur. Bu nedenle, anne hala bebekle birlikte uzun zamandır yatmaktadır. Bununla birlikte, bu modun yarı-gri adı verilebilir. Çünkü anne, bebeği ile birlikte evin içinde daha güvenli bir şekilde hareket etmeye başlıyor.

Kucağında bebekle birlikte evin içinde hareket ederken, henüz sutyen kullanmayın. Memedeki cilt sadece 10-14 gün emilim sürecine adapte olur ve bu zamanda hava ile teması gerekir. Sade, geniş bir tişört ya da gömlek dışarıdaki göğsü kaplayacak ve bir sutyen çıkış için en uygun durumda. Bu kuralın istisnası, sutyen olmadan evin içinde dolaşmak için çok rahatsız olabilen, çok büyük ve ağır memeli kadınlar.

Biyolojik olarak normal bir memenin memeli doğumundan sonra, cildin adaptasyonu haricinde olağanüstü bir şey olmadığına dikkat edilmelidir. Ne kolostrumun bileşimindeki bir değişiklik, ne de sütün bir kural olarak gelmesi, kadına hafif yer çekimi hissi dışında hiçbir rahatsızlık vermez. Meme ve bebek birbirine adapte olur. Ve bu ayar için ek bir boşaltma, dağıtım veya diğer hoş olmayan eylemler gerektirmez. Kural olarak, en güçlü gelgitten bir gün sonra, rahatsızlık azalır. Bu nedenle, bir süre sonra süt bebeğin ihtiyacı olduğu kadar gelecektir, artık yok!

6 haftanın sonuna kadar kalan süre genellikle anneler tarafından farkedilmeden devam eder. Her gün o kadar yeni getiriyor ki, zamanı takip etmek için vakti yok. Annem yavaş yavaş haneyi çocuk bakımıyla birleştirme sanatına hakim oluyor. Yavru her zaman büyüyor ve anne sadece acil ihtiyaçlarında gezinmeyi öğreniyor olduğu için, her ikisi için de çok zaman alıyor.

Küçük adamın ritimleri hala çok kısa. Bu nedenle, anne küçük telaşlarla çocuk hakkında kendine hizmet etmek için zamana sahip olmalıdır. Bir yandan, çok ihtiyacı olan dinlenmek için ona çok zaman veriyor, çünkü her beslenmesinde, diğer yandan rahat bir şekilde bebekle birlikte otururken dinlenir, onu çocuğu daha aktif olarak destekleme yollarını ve beslenmeye yönelik farklı virtüöz pozları geliştirmeye teşvik eder. Neredeyse tüm zamanını alıyor, bu yüzden özel bir egzersiz yapmayı ya da yürüyüşe çıkmayı bile düşünmediğini düşünüyor! Ancak bu tür bir aktivite kendi bedenini daha iyi ve daha iyi yönetmesine izin verir;

6 haftanın sonunda, biyolojik olarak normal bir doğumdan sonra bir kadın genellikle yeni pozisyonunda ustalaşmıştı, bebeği ustaca herhangi bir pozisyondan besliyor, ihtiyaçlarında ustalaşıyor ve zamanı ve başka biriyle iletişim kurma arzusu var. Tüm bu sıkıntılar için, bu süre zarfında sadece bir şey öğrendiğini değil, aynı zamanda fiziksel olarak tamamen iyileştiğini de fark etmedi.

Prensip olarak, bu şema doğumdan sonra kadının davranışına karşılık gelmelidir. Ancak, doğal şemadan atılan doğum, kadınların hormonal dengesini etkileyen ve onlardan sonra iyileşme sürecine kendi özelliklerini ve ayarlamalarını yapan farklıdır.

Her şeyden önce, “yuvada” oluşmayan doğum vücut için daha streslidir. Doğa açısından “yuvasını” bulamayan bir anne aşırı bir durumdaydı, bu nedenle tüm rezervlerin mobilize edilmesi gerekiyor!

Ne yazık ki, her şeyden önce, adrenalin, kasılmalardaki gerginliği artıran, ağrıyı artıran ve bunun sonucunda annenin kendi endorfinlerinin genel seviyesini azaltan rezervlerden çıkar. Endorfinlerin ardından, spontan emek ve onlardan sonra normal iyileşme sağlayan tüm diğer hormonların seviyeleri azalır. Bu öncelikle kadınların refahını ve dokularının yenilenme ve iyileşme yeteneğini etkiler. Buna bir “yuva” yokluğunun eklenmesi gerekir. Tanıdık bir anne bakteriyolojik çevresi ile yaşanabilir bir yer, enfeksiyon olasılığını artıran bir faktördür.

Ek olarak, hormonal dengesizlik laktasyon süreçlerinin oluşumunu etkiler. Stresli bir durumda, süt bebeğin ihtiyacından çok daha fazla gelebilir veya varışta bir gecikme olabilir. Bu tür olayların mastitis ve diğer meme problemleri riskini arttırdığı gerçeğinden bahsetmiyorum bile, dengesiz laktasyon anne ve bebek arasındaki etkileşimi büyük ölçüde engeller. Bu işlemler bebeğin durumu ile hiçbir şekilde bağlantılı olmadığından, bakımı daha zor hale gelir ve sevinç yerine, anne rahatsızlık verir, hatta tahriş eder.

Şey, hepsini taçlandırmak için, tüm bunlar (artan stres hormon seviyeleri, düşük endorfin seviyeleri, yara iyileşmesi sorunları, emzirme ile ilgili zorluklar) doğum sonrası depresyona neden olabilir. Eğer anne, her şeyden ayrı olarak, çocuktan ayrılırsa veya operasyon boyunca herhangi bir şekilde doğum yaparsa, zorluklar da çoğalabilir.

Kendisini tüm bu sonuçlara karşı korumak için, Annenin sadece genel tavsiyelere uyması yeterli olmayacaktır. İyileşmenin nispeten düzgün olması için göz önünde bulundurulması gereken birkaç kural vardır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

blacked porno ensest sex hikaye sekshikayeleri porno sikiş izle escort service in dubai berlin.intim shorten link

bsr berlin