doğum çantası

Doğum Çantasında Olması Gerekenler


Doğum zamanı yaklaştıkça hastane çantasında doğum hazırlığı olarak neler bulunması gerektiği anne adayları için tatlı bir telaştır. Tatlı bir telaştır fakat ya gerekli bir şeyi unutursam düşüncesi huzursuz olmanıza da sebep olabilir.

Öncelikli olarak doğum çantanızı 34. Gebelik haftasında hazırlamaya başlamanız yerinde bir karar olacaktır. Gebelik karmaşık bir süreçtir ve bu süreçte başımıza neler geleceğini tahmin edemeyebiliriz. Olası acil durumlara karşı tedbir olarak hazırlık işlemini 34. Haftada gerçekleştirmek bu yüzden önemlidir.

Doğum çantanızı hazırlamaya başlamadan önce eğer doğum yapacağınız hastaneyi belirlediyseniz, hastaneyi arayarak, doğumda ve sonrasında hastane sizin için neleri temin ediyor öğrenmeniz iyi olacaktır. Böylece ne gereksiz masrafa girmiş olursunuz ne de elzem bir şeyi unutmuş olursunuz. Şunu da belirtelim ki her hastanenin temin ettikleri farklılıklar gösterir. Ya da öneki sene belli eşyaları temin eden hastane bu yıl bu uygulamayı değiştirmiş olabilir. Hastaneyi arayarak ya da ilgililerle birebir yerinde görüşerek daha güncel bilgilere ulaşmış olursunuz.

Ayrıca doğum yapacağınız mevsime dikkat etmeli, doğum yapacağınız odanın durumuna göre eşyalarınızı seçmelisiniz.

Doğum çantasında anne için gerekli olabilecekler:

  • Sabahlık

Sabahlık almalısınız çünkü doğum sonrası koridorda gezinmeniz gerekecek ve sabahlık geceliğin üstüne kolayca geçirebileceğiniz elzem bir kıyafet olacak. Şıklığınıza önem veriyorsanız geceliğinizle takım olarak alabilirsiniz.

  • Önden Düğmeli Gecelik ya da Pijama Takımı

Gecelik ya da pijama takımı hangisinin içinde rahat edeceğinizi düşünüyorsanız yanınıza onu alın. Her ikisini birden de alabilirsiniz. Doğum sonrası kanamanız olacağı için ve rahat hareket edemeyeceğiniz için pijamanın çabuk kirlenmesi olası bir durum. Bu yüzden yedek mutlaka bulundurun. Pijama ya da geceliğinizin önden düğmeli olması emzirme kolaylığı sağladığı için oldukça kullanışlı olacaktır.

  • Çorap

Doğum yapacağınız tarih yaz ya da kışa denk gelsin, farketmez. Kan kaybı yaşayacağınız için ayaklarınız üşüyecektir. Bu yüzden yanınıza çorap almayı unutmayın.

  • Hamile külotu

Özellikle sezaryen doğum yapacaksanız o büyük hamile külotlarına gerçekten ihtiyacınız olacak yoksa diğer külotlar dikişinizin üzerine geleceğinden kullanışsız olacaklardır.

  • Emzirme Sütyeni

Emzirme sütyenlerinin de ne kadar büyük bir ihtiyaç olduğunu bebeğinizi kucağınıza aldığında anlayacaksınız. Emzirirken kesinlikle büyük bir rahatlık ve yanınızda en az bir çift bulundurmanızda fayda var. Zaten daha sonra uzun bir süre evde de kullanmaya devam edeceksiniz.

  • Ped

Günlük pedlerden de yanınızda bulundurun fakat burada kastettiğimiz büyük hasta pedlerinden. Kanamanız çok olacak ve günlük pedler iş görmeyecek. Hastaneler genellikle bulunduruyorlar fakat acil bir durumda istediniz geldi diyene kadar kolaylıkla çantanızdan alıp kullanabilirsiniz. Paketin geri kalanı evinizde işinize yarayacak emin olun.

  • Kişisel Bakım Ürünleri

Diş fırçanız, diş macununuz, makyaj malzemeleriniz, şampuan, krem gibi bakım malzemeleriniz yanınızda bulunsun. Makyaj malzemeleri fotoğraf çekimi için yüzünüzü renklendirmekte işe yarayacaktır.

  • Kamera, Fotoğraf Makinası, Şarj Aleti

Kamera ve fotoğraf makinesi bebeğinizin ve sizin ilk dakikalarınızı ölümsüzleştirmek için olmazsa olmazlardan. Şarj aletinizi de yanınıza almayı unutmayın.

  • Göğüs Ucu Kremi

Göğüs ucu kremi bebeğiniz emmeye çalışırken oluşabilecek çatlaklar için oldukça gerekli bir ürün. Hem canınızın acısını hafifletecek hem de iyileştirecektir.

  • Bebeğiniz İçin

2 adet hastane çıkışı, birkaç tane çıtçıtlı body (en çok ve pratik olarak bunu kullanacaksınız),çorap, başlık, eldiven, yelek ya da hırka, penye battaniye, yeni doğan bebek bezi, yeni doğan ıslak mendili, kirli poşeti, pişik kremi, zıbın,ana kucağı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir