Doğal Doğum Nedir, Nasıl Yapılır


Doğum

Doğal doğum nedir?

Herhangi bir anestetik yöntem olmaksızın veya tıbbi müdahale olmaksızın yapılan doğum şeklidir. Aslında, 20. yüzyıldaki istisnalar haricinde, tüm kadınlar bu şekilde doğum yapıyorlardı. Bu nedenle, geleneksel bir yöntem olduğu bilinmeli, yeni bir tıbbi gelişme değil. Gerçek şu ki çoğu durumda kadın herhangi bir müdahale olmadan sağlıklı bir bebeğe sahip olabilir.

Doğum; normal biyolojik bir işlev, tıbbi bir olay değil. Eğer müdahaleye ihtiyaç duyulursa, doğumda yardımcı olan yöntemlerle doğmak inanılmaz derecede şanslıdır, ancak bazen doğum kendi başına gözden kaçırılır. Doğal doğum acıyor mu? Doğuştan gelen melekler, annenin bebeğini dünyaya getirmesini sağlayan en önemli etkendir ve bu, sürecin gerekli bir parçasıdır. Ağrı bebeğin doğum kanalından geçmesine yardımcı olur. Ayrıca anneye ne zaman itileceğini, nasıl itileceğini ve yırtılmayı ne zaman durdurduğunu anlatmaya yardımcı olur. Pozisyon değiştirme, hareket etme, meditasyon yapma, derin nefes alma, yatıştırıcı müzik dinleme ve suda olma, doğum sancılarıyla baş etmenin en etkili yoludur.

Gebelik

Doğal doğumdaki en büyük yardım, ağrının giderilmesi için salgılanan endorfin hormonudur. Doğum sırasında oksitosin hormonun kasılmalarını uyarır ve endorfin ağrıyı azaltmak için serbest bırakılır. Oksitosin annenin doğum için motive olmasına yardımcı olur. Epidural gibi diğer anestezik müdahaleler, bu doğal hormonların salınımını engeller ve annenin doğum sürecine hazırlanmasını önler. Anestezi uygulanmış bir anne bebeği etkili bir şekilde şekillendiremez. Acı ile baş etmek için gerekli olan endorfin salgılar.

Neden doğal doğum tercih edilmeli?

Doğal doğanın savunucuları, bu doğum yönteminin hem anne hem de bebek için daha sağlıklı olduğunu göstermektedir. Potansiyel olarak zararlı ilaçlar olmayacaktır. Doğum, anne ve bebeğin bedenleri birbiriyle uyumlu olacak şekilde oluşur. Uyanık olduğu için doğumda bir oyuncu ve her an farkında olacak. Bu yöntemle doğum sonunda, doğum yapan kadınlarda gurur ve başarı hissi ortaya çıkar. Annenin iyileşme süresi potansiyel olarak azalır ve doğumdan sonra kendini daha iyi hisseder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.