Dizartri Nedir?


Konuşma bozuklukluğu olarak bilinen Dizartri, konuşma esnasında kullanılan kasların güçsüz olmasından dolayı tam olarak kontrol altına alınamaz ve bundan kaynaklı olarak konuşma bozuklukları ortaya çıkar. Kişi konuşma esnasında sözcükleri telafuz ederken zorlanır ve bundan kaynaklı olarak konuşmaları yavaş ve anlamsız olur.

Dizartri tanısı koyulan kişiler sadece konuşmada zorluk çeker, anlama konusunda herhangi bir sorun teşkiş etmez. Bu hastalık türü genelde beynin konuşma esnasında kullandığı motor kaslarını yöneten kısmın çeşitli nedenlerden dolayı hasar alması ile meydana gelir. Parkinson, ALS, MS benzeri hastalıklar Dizartri hastalığına neden olur. Doğuştan veya sonradan gelişen bu hastalığın tedavi sürecide oldukça önemlidir.

Tedavi genel olarak terapistler eşliğinde konuşma kaslarının kontrolünü sağlayarak tekrar çözüme kavuşur. Kişinin sosyal yaşantısını olumsuz olarak etkileyen bu sorun, erken tanı konulduğundan daha kolay bir şekilde çözülebilir. Çevresindeki kişiler ile konuşma sorunu ortaya çıkan bireylerin, psikolojik olarakta depresyon gibi sorunların ortaya çıkması kaçınılmaz olur.

Konuşmalarda ortaya çıkan değişiklikler ve zorluklar bir uzmana danışarak mutlarak alt nedenleri araştırılmalıdır. Bu hastalığa neden olan birçok faktör bulunduğundan, dikkatli ve doktor kontrolünde olmak gerekir. Dizartri çoğunlukla anlaşılması zor olabilen geveleme tarzında ya da yavaş konuşmayla karakterizedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.