Diyabetli Bir Hastanın Araç Kullanması Sakıncalı mıdır?


Diyabet
Diyabet

Şeker hastalarının araba kullanması tehlikeli midir, Diyabetliler araç kullanabilir mi, Diyabetlilerin araç kullanmasında ölçü nedir.

Diyabetin kendisinin teşhisi, amatör sürüş için bir kontrendikasyon değildir. Geç komplikasyonların gelişmesiyle kısıtlamalar olabilir: retinopati, görme kaybına veya görme kaybına neden olan, periferik polinöropati – bacakların sinir liflerinde hassasiyet kaybıyla hasar (efsaneye göre, diyabet kişisel bir sürücüde teşhis edildi L.diyabetik ayak sendromu gelişiminde, ülseri iyileştirmek için bacağını uzun süre “boşaltmak” gerektiğinde veya uzuv amputasyonu durumunda. Bir araba sürmenin önündeki bir engel olarak görebilecek bir başka durum, açıklanamayan ciddi hipoglisemi (bilinç bozukluğu olan hipoglisemi) veya hipogliseminin tanınmaması gibi diyabet komplikasyonları da dahil olmak üzere, sık görülen hipoglisemidir.

Sürüşe engel olabilecek geç dönem diyabet komplikasyonlarınız yoksa ve sık veya ciddi hipoglisemi olmadan diyabeti kontrol ediyorsanız, bazı basit kuralları izlerseniz sürüş konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur:

Yolculuk öncesi ve sırası boyunca kan şekeri seviyelerinin kendi kendini izlemesi için gerekli. Uzun bir yolculuk planlanmışsa ve glukoz seviyesi yeterince düşükse, hipoglisemiyi önlemek için fazladan karbonhidrat tüketmeniz önerilir.

Hipogliseminin öncüllerini hissediyorsanız veya durdurduysanız, hareketi başlatmamalısınız.

Seyahate çıkmadan önce, asla normal dozunuzu aşan bir insülin dozu enjekte etmeyin ve ayrıca insülin alımı ile yiyecek alımı arasında önerilen süreyi gözlemleyin.

Yolculuktan önce, normalden daha az miktarda karbonhidrat yemeyin. Bu özellikle, hipoglisemiye (sulfonylurea türevleri, glinidler) neden olabilen hipoglisemik ilaçların tedavisi alıyorsanız önemlidir.

Yolculuk sırasında kendi kendini kontrol altına almak için ana yoldan ayrılmanız ve park için izin verilen yerde durmanız gerekir. Hiç bir durumda sürüş sırasında kendi kendini kontrol etmeye çalışmayın: SMS mesajları göndermek için metin yazmak kadar tehlikeli

Kan şekeri seviyesinin düşdüğünü düşünüyorsanız, derhal durun, kendi kendini kontrol edin ve gerekirse hipoglisemiyi durdurun. Bundan sonra, 15 dakika sonra, kan şekeri seviyesini tekrar kontrol edin, normalse ve tamamen temizseniz, o zaman 15 dakika sonra devam edebilirsiniz. Herhangi bir nedenden dolayı yanınızda bir şekerölçer yoksa, ancak hipoglisemi belirtileri hissediyorsanız, bu durumda durmanız, karbonhidrat almanız, belirtilerin kaybolmasını beklemeniz gerekir ve bundan 15 dakika sonra devam edebilirsiniz.

Orta konsolda veya ön yolcu koltuğunda sindirilebilir karbonhidratları (şeker, hap veya glikozlu meyve suyu, meyve suyu veya tatlı bir içecek) mümkün olduğunca yakın tutun. Torpido gözünde veya bagajda saklamayın.

Düzenli arkadaşlarınız, arabada nerede kolayca sindirilebilir karbonhidratlar bulabileceğinizi bilmelidir.

Uzun yolculuklar sırasında her zamanki modunuza devam edin, yemekler arasında uzun süre kalmaktan kaçının, her zaman bir ısırık alabilmeniz için yanınızda yiyecek alın, olağan ritmi bozan gece yolculuklarından kaçının.

Ekstra güvenlik için, verilerinizle ve hastalığınızla ilgili bilgileri içeren tıbbi bir bileklik / anahtarlık / kolye kullanın.

Elbette, genel kurallar şunlardır: asla bir arabaya gitmeden önce veya bir araba yolculuğu sırasında, alkollü içecekler içmeyin ve ayrıca aşırı hızda “sürmeyin”, o zaman hem siz hem de diğer yol kullanıcıları daha güvenli hissedeceksiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.