Diş Eti Kanamalarına Pratik Çözümler


Kanayan diş etleri yarattığı rahatsızlığın yanında diş etlerinin sağlığındaki bozulmaların da habercisidir. Dişlerin fırçalanması sırasında ya da elma gibi sert meyveler tüketilirken diş kanaması yaşanıyorsa bu durumda ağız ve diş bakımı ile yapılan uygulamaların ve beslenmenin gözden geçirilmesi gerekir.

Diş etlerinin temel kanama nedeni ağız bakımının yeterli ve doğru şekilde yapılmamasıdır. Dişlerin genellikle aceleden dolayı yeterince fırçalanmaması ve fırçanın sadece sınırlı alandaki dişlerin fırçalanmasında kullanılması bu durumda oldukça etkilidir. Toplumumuzda diş ipi kullanımının çok yaygın olmaması da ağız temizliğinin yeterince yapılamamasına ve kanamalara yol açar. Bu durumların dışında diş taşı oluşumu ve diş eti iltihabının yanında yetersiz ve dengesiz beslenme de kanamaya neden olabilir. Sert kıllı diş fırçası kullanımı, diş fırçasının diş etlerine çok bastırılması, diş ipinin yanlış kullanılması gibi sebeplerin yanında diş eti kanamaları nadiren lösemi (kan kanseri), hemofili ve trombosit hastalıklarından da kaynaklanabilir.

Diş Eti Kanamalarının Önlenmesi İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Dişler her gün en az iki defa yumuşak kıllı bir diş fırçası ile fırçalanmalıdır. Dişlerin fırçalanması esnasında tüm dişlerin temizlenmesine dikkat edilmeli ve fırçalama süresi iki dakikadan daha az olmamalıdır.
  • Özellikle gece dişler fırçalandıktan sonra diş ve diş etlerinin araları uygun bir diş ipi ile temizlenmelidir.
  • Diş etlerinde kızarıklık, şişlik ve hassasiyet varsa diş hekimine gidilerek muayene olunmalıdır. Diş etlerindeki iltihaplar, doktor kontrolünde tedavi edilmelidir.
  • Alkol içeren ağız bakım ürünleri kullanılmamalıdır.
  • A ve C vitamini içeren besinler daha sık tüketilmelidir.
  • Sigara ve diğer tütün mamullerinin kullanımından kaçınılmalıdır.
  • Çok gerekli olmadığı sürece kan sulandırıcı ilaçlar kullanılmamalıdır.

Diş Eti Kanamalarına Pratik Çözümler

  • Diş etlerinde meydana gelen kanamanın durdurulabilmesi için ilk yapılması gereken ağızın soğuk su ile çalkalanmasıdır. Kılcal damarları büzüştürücü etkisinden dolayı soğuk su diş eti kanamasını genellikle kısa süre içerisinde durdurur.
  • Diş etlerindeki kanamayı durdurmak için kullanılabilecek diğer bir madde de tuzlu sudur. Ağıza alınan tuzlu suyun kanayan diş etlerinin üzerinde gezdirilmesi kanamayı durdurur. Bu yöntemin daha etkili olabilmesi için soğuk su kullanılmalıdır.
  • Diş etlerindeki kanmayı durduran diğer bir madde ise çaydır. Çaydaki tannik asitin kanamayı durdurucu etkisinden dolayı, ağızda soğuk çay dolaştırılması da diş etlerindeki kanamayı kısa sürede durdurur. Ancak ısının genleştirici etkisinden dolayı bu yöntemde sıcak çay kullanılması, diş etlerinin daha fazla kanamasına sebep olacağından dolayı kullanılacak çayın sıcaklığına dikkat edilmelidir.Diş Eti

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.