Diş Enfeksiyonu Nasıl Başlar?


Diş

Tedavi Edilmemiş Çürükler

Diş iltihabı, ölü diş ve sinirlerin parçalanmasından kaynaklanır. Diş ve çürüyen madde parçalanıp sıvı hale gelirken bakteri büyümeye başlar. Bu büyüme etrafındaki kemik yapısını rahatsız eder.

Diş çürükleri ağrımaya başlayıp kendini hissettirmesinden uzun süre öncesinde oluşabilir. Düzenli kontrol ve diş temizliği için diş hekiminizi altı ayda bir ziyaret etmeniz önemlidir.

Diş Eti Çekilmesi

Diş eti çekilmesi ya da jinjivit, bakterinin bir dişi istila etmesi için farklı bir yoldur. Diş eti çekilmesi birçok sebepten meydana gelebilir; ama ana sebebi plaktır. Plak ağızdaki asit ve bakterinin sürekli olarak ürettiği yapışkan bir maddedir ve dişi yiyebilen hastalık üretici bakterilere davetiye çıkarır. Her gün diş ipi kullanıp gargara yapmak için zaman ayırın. Diş etinde plak ve bakteri oluşumunu engellemede her iki adım da çok etkilidir.

Diş Travması

Bir diş iltihabı, sağlıklı dişlerin travma ile zarar görmesi durumunda bile başlayabilir. Diş zarar gördüyse ya da diş minesi bir dış kuvvet tarafından çatlatıldıysa, bakteri iltihabına uygun zemin hazırlanır. Dişin ya dişi çevreleyen kemiğin incinmesi diş sinirine zarar verebilir ve bu da o sinirin ölümüne sebep olur.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.