Diş Bakımı İçin Bitkisel Çözümler


Çilek

Ağız ve diş sağlığı genel temizlik bakımından oldukça önemlidir. Günümüzde bunun için üretilen birçok temizlik ürünü bulunur. Diş fırçası, diş macunları, ağız temizleme malzemeleri bunların arasında yer alır. Ancak bunların dışında dişlerin hem sağlıklı hem de güzel görünmesi için bitkisel çözümler de kullanılabilir.

Gün içerisinde tüketilen besinler dişler üzerinde etki bırakır. Özellikle kahve, sigara, çay, alkol gibi tüketim maddeleri ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Dişlerin kalıcı bir şekilde beyazlaması ve çürümelere karşı korunması için şu bitkiler kullanılabilir:

Bitki Yağları

Zeytinyağı başta olmak üzere susam yağı ve ayçiçek yağı, dişlerin beyazlamasını ve ağız kokusunu önler. Dişlerin fırçalanmasının ardından bu yağların gargara yapılması, ağız içerisindeki asitlerin giderilmesini sağlar. Bununla birlikte bu yağlarla birlikte dişlerin ovulması da beyaz ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Fesleğen

Fesleğenin en büyük özelliği dişler üzerinde kalıcı bir beyazlık sağlaması ve diş lekelerini temizlemesidir. Diş eti kanaması ve diş çürükleri de fesleğen ile birlikte giderilebilir. Taze fesleğen yapraklarını kurutarak bu bitkiden faydalanmak mümkündür. Dişler toz haline getirilmiş kuru fesleğen ile fırçaladıktan sonra suyla çalkalanır. Güzel kokusu ile birlikte diş macunu ile fırçalamış gibi bir etki bırakması da mümkündür.

Zerdeçal

Şifalı bir bitki olan ve ilaç yapımında da kullanılan zerdeçal, diş ve ağız sağlığında da etkilidir. Diş çürüklerini ve diş eti kanamalarını durduran zerdeçal, dişlerin kemik yapısını da kuvvetli bir hale getirir. Zerdeçalı, toz haline getirdikten sonra su ekleyip macun şeklinde kullanmak mümkündür. İsteyen kişiler bu karışıma limon da ekleyebilir. Diş macununun üzerine bir miktar zerdeçal ekledikten sonra dişler fırçalanabilir. Düzenli kullanım sonucunda dişleri beyazlattığı görülür.

Çilek

C vitamini bakımından zengin bir içeriğe sahip olan çilek diş bakımında da kullanılır. Çileği ezdikten sonra macun kıvamına getirerek bu karışımla dişler ovulur. Bununla birlikte ezilmiş çileğe karbonat eklenip dişlere sürülür. Günde iki defa bu yöntemi uygulamak yeterlidir.

Diş sağlığını uzun süre koruyabilmek için şekerli ürünlerden uzak durmak gerekir. Özellikle şekerli sakızlar yerine naneli ve tatlandırıcılı sakız çiğnemek daha iyi olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.