diş
diş

Diş Ağrısı ve Çözümü Nedir?


Diş ağrısı ve tedavi yöntemleri

Çok sık karşılaşılan sorunlarda bir tanesi olan diş ağrısını çoğu insan yaşamıştır. Her ne hikmetse gece başlayan ağrılar kişinin hayatını çok olumsuz olarak etkilemektedir. Şimdi bu diş ağrısı ile ilgili biraz fikirler edilenelim.

Kişinin hayatını çok olumsuz etkileyen diş ağrısı çağımızın en önemli sorunlarındandır . En önemli sebeblerinden dişlerin bakımsız bırakılması nedeniyle ortaya çıkan çürük dişler bazı geceleri uykusuz olarak sabahlamamıza  neden olur. Bu sorunu evde uygulayacağınız çözümler ile atlatmak isteyen vatandaşlar google arama motorunda ‘diş ağrısına ne iyi gelir’ diyerek arama yapmaktadırlar. Diş ağrısına iyi gelen yöntemler evde ne kadar uygulansa da en iyi çözüm bir hekime gitmekten geçmektedir. Peki çürük diş ağrısına için geçici çözümler nelerdir.

DİŞ AĞRISINA GEÇİCİ ÇÖZÜMLER

Şiddetli çürük diş ağrıları genelde geceleri başlar. Sebebi hormonsal değişiklikler ile damar içi basıncın artması ve damarsal genişlemeler, geceleri ağrıyı daha fazla hissetmemize neden olur.

Gece yapılacak çözümler güvenli bir şekilde ilaç alarak en yakın bir diş hekimine gitmektir. Diş hekimine gidemiyorsak çürük diş ağrısı çektiğimiz bölgeye kesinlikle kolonya, alkol vb. şeyler kullanmayınız. Kullanılan bu tür sıvılar diş etini tahrişe sebep olarak ikinci bir ağrıya daha neden olabilir. Bunun yerine medikal bir ilaç alarak ağrıyı hafifletip sabah hemen diş hekimi kontrolüne gitmeliyiz. Diş hekimi gerekli müdahaleyi yaparak diş ağrınıza son verecektir.

Vücudumuzun herhangi bir yerinde oluşan bir diş apsesi vücudumuzun diğer organlara zarar verebilir. Sinirlerde yapılan bir müdahaleden sonra kanal tedavisi yapılması iyi olur. Kanal tedavisinin yapımını ertelersek, dişin sinirlerinde oluşan iltihap kök ucundan çevre kemik dokularına doğru yayılmalara başlar. Kemik dokusuna yayılan iltihap kemikte ciddi bir basınç oluşturarak şiddetli ağrıya sebep olur. Yine tedavi edilmez ve diş hekimine gidilmezse oluşan apse eğer risk altında bir hasta ise diğer organlarımıza zarar verebilir.

Peki nedir risk altındaki hastalar;

  • Kalp hastaları
  • Organ ve nakil hastaları,
  • Böbrek ve karaciğer nakli olmuş hastalar,
  • Kanser hastaları,
  • Kemoterapi, radyoterapi görmüş hastalar,
  • Bağışıklık sistemi yetmezliği olan hastalar,
  • Kalbinde doğuştan delik olan hastalar,
PEKİ GEÇİCİ OLARAK NASIL MÜDAHALE EDEBİLRİZ ? 
Oldukça fazla diş ağrısı çekiyorsanız öncelikle ağrıyan dişinizin ve dişlerinizin arasında bulunan artıkları bir fırçanın yardımı ile düzgünce temizlemek gerekmektedir. Dişi fırçalamak çürüğe sıkışmış maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olacaktır.
Homejen bir şekilde tuzlu su hazırlayabilir. Bu uygulama diş ağrısını hafiflemesine ve diş ağrısına neden olan mikropları öldürecektir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir