Depresyon Nedenleri ve Tedavisi


Lohusa Depresyonu
Depresyon

Depresyon; duygusal, zihinsel, davranışsal ve bedensel bazı belirtilerle kendini gösteren; kişide kalıtımsal, çevresel ya da hormonal bozukluklar sonrasında gelişen çökkünlük halidir.

Depresyon Belirtileri: Çeşitli olmakla birlikte başlıca belirtiler: Neşesiz ve bitkin bir ruh hali, karamsarlık ve ümitsizlik, cinsel istekte azalma, hiçbir şeyden hoşlanmamak, istek ve ilgilerde azalma olarak sayılabilir.

Depresyonda olan kişide çökkün ruh halinin yanında hayattan ve önceden keyif alarak yaptığı şeylerden zevk almada belirgin bir azalma durumu söz konusudur. Kişi kendini mutsuz hisseder, karamsar ve ümitsizdir. Her şeyi olumsuz olarak değerlendirme eğilimindedir. Bu karamsar düşünceler, istem dışıdır. Bakışları donuklaşmış ve Bakışlar ve duruş yere doğrudur. Hareketler ve konuşmalar yavaşlamış olabilir. Ayrıca depresyonda olan kişi daha kısık sesle konuşmaya başlamıştır. Basit konularda dahi kararsızlık yaşayabilmektedir.

Yalnız gün içerisindeki olağan duygu değişimlerini depresyon olarak değerlendirmek de yanlış olur. Depresyon denilebilmesi için, belirtilerin en az 2-3 haftadır devam ediyor olması gerekir. Bazı durumlarda kişi baş, boyun, eklem ağrıları, nefes darlığı, çarpıntı gibi durumlardan şikâyetçi olabilir. Bu şikâyetlerin görünürde bir nedeni olmamakla birlikte depresyonun dolaylı etkileri olabilir.

Depresyon Tedavisi: Kişide depresyon durumunu oluşturan nedenlere göre yapılmaktadır. Depresyon Tedavi edilmezse kendiliğinden 1 yıl kadar sonra geçebilmektedir, fakat tedavi edilen depresyon çok daha kısa sürede ve daha kalıcı olarak düzelmektedir. Depresyonlu hastaların %15’inde intihar görülebilmektedir. Ayrıca kişinin huzuru ve hayat kalitesi düşmektedir. Bu nedenle, tedavi edilebilen ve tam olarak düzeltilebilen bir hastalık olan depresyonun, tedavi edilmesi önemlidir. Tedavide en önemli unsur hastanın durumunu iyi anlaması ve depresyonu aşacağına inanarak buna göre hareket etmesidir. Doktorunuzdan yardım almayı ihmal etmeyin.

Depresyon hakkında bilgi verdiğimiz bu makale size yeterli gelmediyse, bu konu için özel hazırlanan videoyu izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bu yazı doktorus.com tarafından depresyon testi, depresyon tedavisi, depresyon ilaçları, depresyon nasıl geçer, depresyon nasıl tedavi edilir, depresyon nedenleri, depresyon neden olur, depresyonun belirtileri, depresyonun tedavisi, depresyon için bitkiler, depresyona ne iyi gelir, depresyona iyi gelen şeyler konusunda bilgi vermek için yazılmıştır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. depresyondayım bunaldım sıyırmak üzereyim sevgilim terketti ve depresyona çare bulamıyorum. etkisi çok oldu bu depresyonun bende