D Vitamini Eksikliğinin 3 İşareti


D Vitamini

Güçlü kemik ve dişler için D vitamini önemli bir yere sahip. Özellikle bebeklerde ve büyüme döneminde olan çocuklarda ihmal edilmemesi uzmanlarca öneriliyor.

Kalsiyum ve fosforun daha rahat bir şekilde emilmesi için D vitaminine ihtiyaç duyuluyor. Aynı zamanda bağırsakların ve sindirim sisteminin sorunsuz bir şekilde çalışmasında görev alıyor. Eksikliğinde kemik erimesi hastalığının yanı sıra prostat, diyabet ve kalp hastalıklarının görülme riski artıyor.

Nasıl alınabilir?

D vitamini protein bakımından zengin olan besinlerde bulunuyor. Yumurta, yoğurt, peynir, balık, tereyağı, karaciğer ve tavuk eti bu vitamini en çok içeren gıdaların başında geliyor. Bununla birlikte bu vitamini güneşten de almak mümkün. Cildimiz güneş ışınlarını kullanarak D vitamini üretme yeteneğine sahip. Haftada 2 veya 3 gün yaklaşık 15 dakika kol ve bacakların güneş görmesi D vitamini sentezi için öneriliyor. Yaşlılar, diyabet hastaları, obezite sorunu yaşayan kişiler, doğal yöntemler ile D vitamini üretemediği için vitamin destekleriyle bu eksiği kapatabiliyor.

D vitamini eksikliği nasıl anlaşılır?

Kemik ve eklem sorunları

Özellikle çocuklarda raşitizme yol açabilen D vitamini eksikliği erişkinlerde de kemik yumuşamasına neden oluyor. Çocuklarda diş çürümelerinde artma ve hızlanma görülürken erişkinlerde bu durum dişlerin güçsüzleşmesi veya düşmesi olarak kendisini gösteriyor. Bunun yanında uyku sorunları, güçsüzlük, halsizlik de beraberinde görülüyor.

Unutkanlık

Sinir sistemindeki hücrelerin yenilenmesini sağlayan D vitamini yeteri kadar alınmadığında alzheimer ve unutkanlığa neden oluyor. Gençlerde aşırı unutkanlığa depresyon da eşlik edebiliyor. Çok fazla hareket etmeyen, spor yapmayan, güneşe çıkmayan kişilerde D vitamini üretimi de sağlanamadığı için serotonin hormonu üretimi gerçekleşemiyor. Bu durumun önüne geçebilmek için günde en az 1 saat yürüyüş yapmak ve güneşte durulması öneriliyor.

Kilo Alma

D vitamini besinlerin daha hızlı bir şekilde emilmesini sağlıyor. Bağırsakların çalışmasını ve tiroit fonksiyonlarını da düzenliyor. Bu vitamin yeterli seviyede alınmadığında tiroit hormonları sindirimi sağlayacak enzimleri üretemiyor. Bunun sonucunda da aşırı ve düzensiz kilo alma sorunları görülebiliyor. Böyle durumlarda hem kemiklerin çalışması hem de D vitamini üretilmesi için koşma, yüzme ve bisiklet sürme gibi kardiyo sporlarına ağırlık verilmesi uzmanlarca öneriliyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.