Çocuklarda Vitamin Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Vitaminler, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmemiz için ideal miktarlarda vücudumuzda bulunması gereken organik bileşiklerdir. Her yaşta eksikliği ve fazlalığı oldukça önemlidir. Çeşitli hastalıklara neden olabileceği gibi bazı hastalıklarında belirtisi olabilir.

Özellikle çocuklarda eksiklikleri, çocukların gelişimlerini olumsuz etkileyeceği için fark edilmesi ve doktor kontrolünde gerekli önlemlerin alınması çok önemlidir. Çocuklarımızda vitamin eksikliği olduğunun belirtisi olabilecek durumlar nelerdir? Vitamin eksikliklerine tek tek bakacak olursak:

A vitamini: Bildiğimiz gibi A vitamini en çok gözlere etki etmektedir. Bu vitaminin eksikliğinde gözler parlaklığını yitirir. Ciltte kurumalar ve pul pul dökülmeler gözlenir. Ayrıca kilo alamama, gece körlüğü, boy uzamasında durma, gözyaşının yetersiz salgılanması görülmektedir.
D vitamini: Vücutta üretimi için güneş ışığına ihtiyaç olan bu vitamin çocukların kemik gelişimi için oldukça önemlidir. Eksikliğinde en fazla gözlenen belirtisi başın terlemesidir. Büyüme ve motor hareketlerinde gerilik gözlenir. Kaslar ve kemikler zayıflar. Bu nedenle çabuk yorulma, kemik kırılganlığında artma, denge kaybından dolayı sık sık düşme gözlenir. D vitamini eksikliğinde depresyona girme eğiliminde artacağı için çocuklarınızın davranışlarında değişiklikler de görebilirsiniz.
E vitamini: Bu vitaminde gözler için büyük önem taşımaktadır. En çok ergenlik döneminde ihtiyaç duyulan E vitaminin, eksikliğinde görme bozuklukları, kansızlık, ödem oluşumu gözlenmektedir.
K vitamini: Bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkileri olan bir vitamindir. Eksikliğinde hastalıklara daha sık yakalanırlar. Ayrıca kan pıhtılaşmasında etkili olduğu için diş eti kanamaları, yaralanmalarda kanın durmaması, yara iyileşmesinin geç olması, burun kanamalarında artış gözlenir.
B1 vitamini: çocukluk dönemi için çok önemli bir vitamindir. Sinir sisteminin gelişimi için önem taşır. Eksikliğinde iştahsızlık, kusma, huzursuzluk, nefes darlığı, çarpıntı, kalp yetmezliği gibi ciddi sorunlar gözlenmektedir.
B2 vitamini: Eksiklik belirtileri diğer vitaminlerin eksikliğiyle ortaya çıkmaktadır. Eksikliğinde ise dudak kenarında çatlaklar, görme bozuklukları, büyüme yavaşlaması, kilo kaybı, kabızlık, hareketlerde durgunluk gözlenir.
B6 vitamini: Eksiklik belirtileri baş ağrısı, sinirlilik, uykusuzluk, kansızlık, havale, dilde şişme, yüzde bölgesel kızarmalar ve yanmalar, bağışıklık sisteminde zayıflama gözlenir.
B12 vitamini: Et ürünlerinin tüketiminin azalması veya hiç alınmaması ile hemen ortaya çıkan belirtiler gösterir. Eksikliğinde sinir sisteminde hasarlar ve anemi en fazla gözlenen belirtilerdir. Ayrıca yorgunluk, iştahsızlık, depresyon, çabuk hastalanma belirtiler arasındadır.
C vitamini: Bağışıklık sistemi için oldukça önemli bir vitamindir. Bu nedenle eksikliğinde bakteri ve virüslere karşı duyarlılık azalır. Hızlı enerji kaybı, büyümede yavaşlama, iştahsızlık gözlenmektedir.

Bu belirtiler doktor tarafından gerekli testler yapılmadığı müddetçe vitamin eksikliği teşhisi için yeterli değildir. Doktora başvurmadan vitamin takviyesi yapmak oldukça sakıncalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu