Çocuklar İçin Diş Macunu Nasıl Yapılır?


Diş Macunu

Tükettikleri şeker ve çikolata içeren besinler, diş yapılarının henüz tam olarak gelişmemesi nedeniyle çocuklar diş çürümesi tehlikesi ile karşı karşıyadır. Piyasada bulunan diş macunları (çocuklar için üretildiği söylenenler de dahil olmak üzere) içerdikleri çeşitli kimyasal maddeler (florür, şeker, yapay tatlandırıcılar, yapay renk vericiler gibi) yüzünden çocuklarda gelişim ve zeka geriliği, bağışıklık sisteminde zayıflık gibi pek çok rahatsızlığa neden olur.

Diş fırçalama ve ağız hijyenini sağlama alışkanlığı çocukluk çağında edinildiğinden çocukların dişlerini fırçalaması da oldukça önemlidir. Siz de evde doğal ürünlerle çocuğunuz için diş macunu hazırlayabilirsiniz.

Gerekli malzemeler

  • 3 yemek kaşığı karbonat: Hazırlanacak diş macununun ana maddesi olan karbona ağızdaki pH dengesinin korunmasını ve dişlerin beyazlaşmasını sağlayan doğal bir malzemedir. Ayrıca iyi bir dezenfektan olan karbonatın ağızda oluşan bakterilerle savaşmada da önemli bir yeri vardır.
  • 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı: Aktarlarda kolaylıkla bulunabilecek hindistancevizi yağı kokusuyla macuna hem güzel bir tat hem de kıvam verir. Hindistancevizi yağı alınırken mutlaka gerçek olduğuna ve içeriğinde yalnızca doğal maddelerin kullanıldığına dikkat etmek gerekir.
  • 15-20 damla nane (peppermint) yağı: Nefesin tazelenmesine ve sinüslerin açılmasına yardımcı olduğu bilinen nane yağı aynı zamanda bakterileri de öldürür. Ancak nane ve nane yağına alerjisi olan ya da tadından hoşlanmayan kişiler bunun yerine limon yağı, karanfil yağı, zencefil yağı gibi diğer uçucu yağları da kullanabilir. Bu yağların miktarı isteğe göre ayarlanabilir.

Diş Macunu Yapımı

Gerekli malzemeler metal olmayan bir kasede karıştırılır ve homojen bir kıvama geldiğinde cam kavanoza alınır. Ağzı kapalı bir cam kavanozda uzun süre kullanılabilir. Doğal malzemelerle hazırlanan bu diş macunu hem çocuklar hem de yetişkinler tarafından güvenle kullanılabilir.

Çocuklar için özel olarak üretilen, yetişkinlerinkine oranla daha küçük ve yumuşak kılları olan diş fırçaları kullanılmalıdır. Diş fırçası doğal diş macununun muhafaza edildiği kavanoza batırılır ve diş en az 1 dakika süreyle, yumuşak ve nazik hareketlerle fırçalanır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.