Çocuklar İçin Diş Fırçası Nasıl Seçilir?


Diş fırçalamanın alışkanlık haline gelmesi için bebeklik ve çocukluk dönemlerinden itibaren düzenli olarak yapılması gerekir. Alışkanlık haline getirilmesinin yanında diş fırçalama süt dişlerinin sağlıklı olması için de gereklidir.

Genellikle süt dişlerinin dökülecek ve yerlerine kalıcı dişlerin çıkacak olması bu dişlere çok iyi bakmanın gerekli olmadığının düşünülmesine yol açabilir. Ancak sağlıksız süt dişleri kalıcı dişlerin sağlığını da etkilediği için çocukluk döneminde diş sağlığı konusunda hassas olunması gerekir. Çocukluk döneminde etkili bir diş bakımı içinse diş fırçası seçimi oldukça önemlidir.

Çocuklar İçin Diş Fırçası Seçimi

  • Süt dişleri ortalama olarak 1 yaşına doğru çıkmaya başlar. Bu dönemde bebek beslenmesi genellikle anne sütü ya da mama ağırlıklıdır. Ağızlarındaki diş sayısı az da olsa bebeklerin beslenmeleri sonrasında dişleri ve diş etleri temizlenmelidir. Bunun içinse 1 yaşına kadar temiz bir bez ya da tülbent kullanılarak dişler ve diş etleri fazla bastırılmadan silinerek temizlenebilir.
  • 1 yaşından sonra bebek için bir diş fırçası alma zamanı gelmiştir. Diş fırçası seçiminde ilk dikkat edilecek nokta fırçanın yumuşak ve naylon kıllara sahip olmasıdır. Sert kıllar bebeklerin hassas diş etlerinde travmalara yol açabileceğinden bu dönemde yumuşak kıllı fırça haricinde ürün tercihinde bulunulmamalıdır.
  • Bebek ve çocuklar için fırça seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da fırça başının boyutudur. Üretici firmalar genellikle gelişim dönemlerine göre farklı boyutlarda fırçalar üretirler. Öncelikle diş fırçasının ambalajı üzerinde belirtilen bu değere dikkat edilerek seçim yapılması gerekir. Ancak çocuğun ağız genişliğinin gelişim dönemine göre daha büyük ya da daha küçük olması durumunda ağıza rahatlıkla girip dolaşabilecek bir fırça seçilmelidir.
  • Diş fırçası sapı da çocuğun kolay kavrayabileceği özellikte olmalıdır. Ancak ilk diş fırçası seçiminde anne veya babanın parmağa geçirerek bebeğin dişlerini fırçaladığı modeller tercih edilebilir. Bu fırçalar küçük bebeklerde oldukça pratik bir kullanım sağlar.
  • Fırça sapının ergonomik özelliği haricinde görsel olarak da çocuğu cezbetmesi gerekir. Mümkünse çocuğun en sevdiği çizgi film karakterlerinin üzerinde yer aldığı diş fırçası modelleri tercih edilerek çocuğun diş fırçalama motivasyonu artırılabilir.
  • Şarjlı ve pilli diş fırçaları da çocukların kullanımına uygundur. Özellikle bu tip fırçalarla çocuğun düzenli olarak diş fırçalaması sağlanabilir. Ancak pilli ve şarjlı diş fırçalarının gövdeleri genellikle biraz kalın olduğundan dolayı fırçalama sırasında çocuğa destek olunması, ayrıca çocuğa uygun özellikte bir fırça başlığı seçilmesi gerekir.
  • Dişler 1 yaşından itibaren ebeveynler tarafından ve diş macunu kullanmadan fırçalanmalıdır. Çocuğun el becerisi yeterli olduğunda fırçalama işlemi çocuğa devredilmeli ve 2-2,5 yaştan itibaren çocuklar için uygun diş macunları kullanılmaya başlanmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.