Çiftlerin Korkulu Rüyası: Vajinismus


Vajinismus, cinsel ilişki öncesi kadında meydana gelen istemsiz kasılmalar olarak tanımlanabilir. Bu sorunun en temel sebebi cinsel korkuları, cinsel eğitim eksikliği gösterilebilir. Bu sorunun tanınmaması ve erkeğin bu sorun hakkında bilgi sahibi olmaması problemin ilerlemesine ve ciddi ruhsal problemlerin ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir.

Vajinismus; pelvik taban kaslarında kas spazmına neden olan bir durumdur. Cinsel ilişkiye girmeyi, jinekolojik muayeneyi ve tampon takmayı acı verici, zor veya imkansız hale getirebilir. Kas spazmı, ağrı ve solunumun geçici olarak durmasına neden olur. Ayrıca bedenin çeşitli bölgelerinde kasılmalar, bacakların kapanması, titreme, çarpıntı, terleme, bulantı, kusma, fenalık hissi ve ağlama görülebilir.

En sık etkilenen kas grubu, pubococcygeus (PC) kas grubudur. Bu kaslar idrar yapma, cinsel ilişki, orgazm, bağırsak hareketleri ve doğumdan sorumludur. Kişi eğer korku ve endişe yaşamıyorsa, uyarılması da yeterli düzeydeyse penisin büyüklüğüne göre kaslar esner ve cinsel birleşme rahatlıkla gerçekleşir.

Vajinismus, hayal kırıklığına ve sıkıntıya neden olabilir ve tedavi olunmadığı sürece daha da kötüleşebilir. Çiftlerin sabırlı olması durumunda tedavi edilebilen bir durumdur. Fiziksel ve duygusal egzersizleri içeren tedaviler genellikle etkili olur.

Farklı vajinismus biçimleri vardır ve semptomlar bireyler arasında çeşitlilik gösterir. Ağrı hafif veya şiddetli olabilir.

Erkeğin Üstlenmesi Gereken Sorumluluklar Var!

Öncelikle cinsel ilişki konusunda zorlayıcı ve baskıcı olmak kadının daha fazla kendini kasmasına ve korkularının artmasına sebep olacağından geri çekilmeler sıkça yaşanır. Bu yüzden erkeğin anlayışlı ve yapıcı davransı sorunun çözümünde yardımcı bir faktör olacaktır. Kadındaki bu problem erkeği sinir ve strese itebilir. Bu durumda öfke kontrol sistemini geliştirici ve destekleyici teknikleri öğrenmek faydalı olacaktır.

Duygusal veya tıbbi faktörlerden kaynaklanabilir. Vajinismus, insanların cinsel olarak uyarılmalarını engellemez, ancak cinsel ilişkiden endişe duyabilir, böylece cinsel ilişkiden ve vajinal penetrasyondan kaçınmaya çalışırlar. Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen bu hastalık oldukça yaygındır ve kadınların yaşam kalitesini düşürmektedir.

Vajinismus Türleri

Primer vaginismus; Kadının PC kas gruplarının spazmı nedeniyle ağrısız cinsel ilişki mümkün değildir. İlk cinsel birleşme girişiminde bulunulduğunda veya jinekolojik muayene sırasında açığa çıkar ve devam eder.

Sekonder vaginismus; Daha önce ağrısız cinsel ilişkisi olan bir kadında daha sonra kasılmaların ortaya çıkmasıdır. Bu durum çoğunlukla bir travma veya cerrahi müdahale sonrasında ortaya çıkar. Genellikle enfeksiyon, menopoz, travmatik bir olay, tıbbi bir durumun gelişimi, ilişki sorunları, cerrahi veya doğum gibi belirli bir olaydan sonra ortaya çıkar.

Durumsal vajinismus; Durumsal vajinismus eşe karşı ortaya çıkan bir vajinismus çeşididir. Eşe karşı duyulan öfke ya da sevgi yetersizliği bu duruma sebep olur.

Yapısal vajinismus; Kızlık zarının normalden daha sert, yarım ay, elekli, septalı ya da yüksek kenarlı oluşu cinsel ilişkiye girmeyi zorlaştırır.

Nedenleri

1) Duygusal Nedenler

 • Gebe kalma korkusu
 • Ağrı korkusu
 • Kaygı düzeyinin yüksek olması
 • Yetersiz cinsel eğitim
 • Çocuklukta şok edici cinsel bir görüntüye maruz kalmak
 • Aile içi şiddet
 • Bağlanma korkusu ve yakınlaşma güçlüğü
 • Eşle ilişki sorunları
 • Güven eksikliği
 • Geçmişte taciz veya tecavüz gibi istismara maruz kalma

2) Fiziksel Nedenler

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Kanser veya liken skleroz gibi sağlık koşulları
 • Çocuk doğurma
 • Menopoz
 • Pelvik ameliyatı
 • Yetersiz ön sevişme
 • Yetersiz vajinal ıslanma
 • İlaçların yan etkileri

Cinsel sorunlar hem erkekleri hem de kadınları etkileyebilir. Kimsenin suçu değildir ve utanılacak bir şey de değildir. Eşlerin karşılıklı olarak anlayışı ve sabrıyla üstesinden gelinebilir.

Tedavisi

Eğer fiziksel bir nedeni yoksa tedavi yöntemi sadece cinsel terapidir. Çiftlerin öncelikle cinsel bilgi eksiklikleri ve hatalı öğrenmeleri tespit edilip bunların giderilmesi hedeflenir. Vajinismus yaşayan kadına hem genel olarak gevşeme ve bedenindeki otonomik tepkileri tanıma-kontrol etme, hem de bilgisayar desteği ile vagen kaslarını tanıma ve aşamalı olarak gevşetmesi öğretilir. Cinsel terapiyi uygulayacak hekim, işinin uzmanı ve cinsel işlev bozuklukları üzerine deneyimli olmalıdır.

Tedavisi Kişiye Özeldir

Bu problemde sabit bir tedavi yöntemi bulunmaması tedavi süreci kişinin yapısına uygun olarak şekillenir. Muhakkak bir doktor tarafından kontrolün beraberinde psikolog eşliğinde terapi süreci başlar. Belirli egzersizler ile terapi yapılır. Çocunlukla bilişssel davranışçı kuramı benimsemiş bir psikolog ile çalışıldığında verimli sonuçlar alınır. Tedavi sürecinde sadece kadın değil eşler birlikte bulunmalıdır. Bu problem sadece kadına ait değil erkeğinde bu soruna ortak olması ve bunu göstermesi gerekmektedir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.