Bradipne Nedir?


Bradipne

12 ve 50 yaş arası sağlıklı bireyler dakikada ortalama on iki ile yirmi arası solunum yapar. Hiç nefes almakta zorlandığınız ve nefesinizin daraldığı oldu mu? Ya da solunum için fazla çaba harcamak zorunda kaldığınız? Belki de tüm bunlar bradipneden kaynaklanıyordur. Tıbbi bir hastalık olan bradipne nedir? Şimdi geniş anlamda bu hastalığı inceleyelim. Kaba tabirle yavaş nefes anlamına gelen bradipne, birçok tıbbi hastalıkla bağlantılı olarak gelişmektedir. Bradipneye tiroid bozuklukları, beyindeki sorunlar ve kalple alakalı problemler sebep olabilmektedir. Solunum hızında belirgin olarak yaşanan düşüşle açıklanan bradipnede kişi çok yavaş nefes almaktadır.

Yetişkinlerde solunum hızı dakikada on iki nefesin altına düşmemelidir. Eğer düşüyorsa bu durum anormal olarak kabul edilir ve bradipne olarak adlandırılır. Bebeklerde ise normal olan otuz ve altmış arası nefes sayısıdır. Bu sebeple nefes sayısının otuzun altına düştüğü durumlar sorun kabul edilir ve altta yatan sebepler araştırılmalıdır. Tanımsal olarak açıklamak gerekirse bradipne solunum hızının normal aralığın altına düşmesi durumudur. Bu durum hipoventilasyonun bir değişik versiyonu olarak görülür. Bradipne

Belirtileri Nelerdir: Sürekli bir yorgunluk hissiyatı ve nefes darlığı ile baş gösteren bradipnenin en sık görülen ve teşhisi sağlayan belirtileri bunlardır. Azıcık iş yaptığında bile kişi yorulur ve enerji eksikliğinden şikayetçidir. Baş dönmesi, halsizlik ve bayılacak gibi hissetme de bradipnenin diğer belirtileridir.

Bradipne Nedenleri Nelerdir? Lupus ve romatoid artrit gibi durumlar sebebiyle ortaya çıkabilmektedir. Bu durum bağışıklık sisteminin sağlıklı dokularına zarar vermektedir. Yavaş solunum hastalığı olan bradipne genel olarak sıklıkla hipotiroidi hastalığı ile ilişkilendirilmektedir. Çünkü tiroid bezinin solunum hızı üzerinde etkisi vardır. Hipotiroidi yüksek miktarda tiroid hormonunun salgılanması sonucu oluşan bir hastalıktır. Ve bu hastalık solunumu yavaşlatarak bradipneye sebep olabilir. Ayrıca uykuda solunum durması olarak bilinen uyku apnesi de uykuda bradipne nöbetlerine yol açabilmektedir. Bu durumda solunum normal hızının altına düşer. Depresyon tedavisinde ve çeşitli psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılan narkotik ilaçlar sinir sistemini etkileyerek beyin hızını yavaşlatır. Buna bağlı olarak da solunum da yavaşlayabilir ve bradipne oluşabilir.

Aynı şekilde aşırı alkol tüketimi de buna sebep olabilmektedir. Beyindeki pıhtılaşmalar, beyin travmaları ve beyne oksijen akışını sağlayan yapıların bozukluğu durumlarında da bradipne görülebilmektedir. Azalmış kalp hızı, kalp krizleri ve kalp yetmezliği bradipneye sebep olan başka rahatsızlıklardır. Hemokromatozis denilen hastalık ise fazla demir emilimine ve dokularda fazla demir birikimine sebep olur. Bu durum kalbin çalışması etkileyerek solunumu da etkiler ve bradipneye sebep olabilir. Elektrolitler kalbin düzenli çalışmasını sağlayan minerallerdir ve bunlarda ortaya çıkan dengesizler kalbin çalışmasını etkileyeceğinden solunumun yavaşlamasına yani bradipneye de sebep olabilmektedir. Tedavisinde ise bradipnenin altında yatan sebebe göre bir tedavi yöntemi geliştirilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.