Bölgesel Zayıflama Nasıl Olur?


Zayıflama

Vücudun bazı bölgelerinde biriken yağların azaltılması için kullanılan tekniklere genel olarak bölgesel zayıflama adı verilir. Her insan farklı bir vücut yapısına sahiptir. Genetik faktörlerin yanı sıra içsel ve çevresel faktörler de zaman içinde vücut yapısını değişime uğratır ve yağlanma başlar.

Yağlanmanın vücudun tamamına dengeli olarak yayılması sonucunda bazı bölgelerde daha fazla yağ depolanır. Estetik açıdan orantısız bir görüntüye neden olan bölgesel yağlar genellikle göbek, kalça, basen, popo ve üst bacaklarda toplanır.

Bölgesel zayıflama diyetleri adı altındaki beslenme önerileri kalori miktarına bağlı olarak zayıflamayı sağlayabilir. Ancak sadece diyet ile bölgesel olarak zayıflamak mümkün değildir. Bir kişinin zayıflayabilmesi için besinlerden aldığı enerjinin tükettiği enerjiden daha az olması gerekir. Aradaki enerji farkını vücut yağ kaynaklarından temin eder ve zayıflama gerçekleşir.

Vücudumuz çeşitli enzimlerin salgılanmasıyla yağları enerji olarak kullanır. Ancak bu enzimleri vücudun belirli bir bölgesine yönlendirmek ve oradaki yağları kullandırtmak mümkün değildir. Salgılanan enzimler, vücudun tümüne yayılır ve her bölgedeki yağ hücreleri kullanılır. Bu nedenle düşük kalorili bir diyet uygulandığında kilo kaybı vücudun genelinde gerçekleşir.

Bölgesel zayıflama yöntemlerinin temel amacı, yoğunluk olan bölgedeki yağ hücrelerinin parçalanması ya da eritilerek uzaklaştırmasına dayanır. Bölgesel zayıflama tedavilerinde en ideal olanı diyet ve spor ile birlikte vücudun şekillendirilmesi, kalan yağların ise uzman bir hekim kontrolünde kişiye uygun bir yöntem seçilerek uygulama yapılmasıdır.

Bölgesel zayıflama yöntemleri cerrahi ve cerrahi olmayanlar olarak incelenebilir. Cerrahi yöntemler lipoliz, mezoterapi ve liposuction gibi yağ dokusuna direkt müdahale edilen yöntemlerdir. Cerrahi olmayanlar ise soğuk lipoliz lenf drenaj, sauna, kızılötesi, kavitasyon benzeri yöntemlerdir.

Soğuk lipoliz: Özel başlıklarla derinin vakumlanması ile uygulanır. Soğuğa karşı hassas olan yağ hücrelerinin ölmesi ve vücut sıvıları ile atılması hedeflenir. Genellikle tek seans olarak uygulanır. Yağ dokusuna bağlı olarak 3 seansa kadar çıkabilir.

Kavitasyon: Yüksek frekanslı dalgaların yağ hücrelerini parçalaması esasına dayanan bir yöntemdir. Bölgesel zayıflamanın yanı sıra özellikle selülit ve sıkılaştırmada etkilidir. Ortalama 6-10 seans arasında uygulanır.

Radyofrekans: Deri altındaki su moleküllerinin ısıtılması esasına dayanır. Diğer dokulara göre daha fazla su molekülü içeren yağ hücreleri ısıtılarak eritilir. Bölgesel zayıflama dışında kırışıklık tedavisinde de kullanılır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.