Bezelye Bebeklere Nasıl Yedirilir?


Bezelye

Herkes tarafından sevilerek tüketilen bir baklagil olan bezelye kalsiyum ve demir vitaminleri ile A ve C vitaminleri açısından oldukça zengindir. Bezelye bebeklere altıncı aydan itibaren anne sütüne ilave olarak yedirilebilir. Ancak bezelyenin bebeklerde gaz yapma ihtimali vardır. Bu nedenle ilk defa verilirken az miktarda verilmeli ve test edilmelidir. Eğer gaz sorunu yapıyorsa bir yaşına kadar tüketmemesi faydalıdır.

Bezelye lezzet açısından bebeklerce sevilen bir besindir. Altı ile sekiz aylık dönemlerdeki bebeklere bezelye püre haline getirilerek yedirilebilir. Bezelye püresi şu şekilde kolayca elde edilebilir:

  • Bir çay bardağı bezelye bir bardak su ile haşlanabilir. Ardından içerisine az miktarda tuz ve zeytinyağı ilave edilir. Elde edilen karışım rondodan geçirilir. Tel bir süzgeç yardımı püre bezelye kabuklarından ayrılır. Bu hali ile bebeklere yedirilebilir.

Altı ay ile sekiz ay arasındaki bebeklere bezelye yedirmenin bir diğer şekli de bezelye çorbasıdır. Zeytinyağı kullanılarak ve çok az baharat ile yapılan bezelye çorbası altı aydan itibaren her dönemdeki bebeklere gönül rahatlığı ile yedirilebilir.

Bebeklere bezelye yemeği yedirilmesi için en azından bir yaşında olmasının beklenmesi gerekir. Bir yaşından itibaren boğaza kaçma durumuna müdahale edilmesi için yanında bulunarak bezelye yemeği yedirilebilir. Bebeklere verilecek olan bezelye yemeğinde malzemelerin tamamının, bezelye hariç, rendelenmiş olmasına dikkat edilmesi gerekir. Özellikle yemeğe koyulan domateslerin kabukları kesinlikle soyulmalıdır. Yemek az yağlı yapılmalı ve normalden biraz daha fazla pişirilmelidir. İyi pişmiş bezelyeler az sayıda dişi olan bebekler tarafından damak ve dil yardımı ile kolayca ezilebilir.

Bebeklere bezelye yedirirken gaz sorunu mutlaka takip edilmelidir. Bununla birlikte farklı bir belirtinin varlığının söz konusu olup olmadığı da takip edilmelidir. Beklenmeyen bir durumda mutlaka doktora danışılmalıdır. Bebeklere yedirilecek olan bezelyenin taze olmasına çok dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca mevsiminde bezelye yedirilmelidir. Mevsimi dışında bezelye yedirilme durumu varsa dondurucudaki bezelyeler tercih edilmelidir. Konserve bezelyelerden kaçınılmalıdır. Konserve bezelyeler bebeklerin midesine ve bağırsak sistemini yavaşlatabilir ve zarar verebilir. Eğer doktor tarafından sakıncalı olduğu söylenirse kesinlikle bebeklere bezelye yedirilmemelidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.