Bebeklerin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?


Yeni Doğan Bebek

Yeni doğmuş bebeklerin günde on altı ile on yedi saat uyuması gerekir. Vücut biyoritmi daha tam olgunlaşmadığı için gece ile gündüzün ayrımını pek yapamazlar. Annelerin ise aklına gelen ilk ve tek soru bebeklerin uyku düzeni nasıl olmalı sorusudur. Uyku düzeni üçüncü aydan sonra düzelmeye başlar. Eğer üç aydan sonra bebeklerin uykusunda bir problem varsa ve düzelmiyorsa bunun sebebinin araştırılması gerekir. Karnı tok olan bir bebeğin rahat ve düzenli bir şekilde uyuması beklenir.

Uyku düzenine annenin yardımcı olması çok önemlidir. Bebeğin gece ve gündüz ayrımını yapabilmesi için anne, bebeğini gündüz emzirirken onunla sohbet edebilir, şarkılar söyleyebilir. Gece ise ışıkları hafif loş yapıp, sessiz bir ortamda emzirmelidir. Bebeğin uyku düzeni için, annenin bu davranışları çok yardımcı olacaktır. Bebeklerin uyku düzeni nasıl olmalı sorusuna verilecek en iyi cevaplardan biridir.

Altı ve dokuz aydan sonra bebeğin kesinlikle tek başına uyumayı öğrenmesi gerekir. Eğer bebeğe bu alışkanlık verilmezse dört beş yaşına kadar ailesinin yanında kalmak için ısrarlı davranacaktır.

Bebeklere Uyku Düzenini Öğretmek Mümkün mü?

Bebeklerin uyku düzeni nasıl olmalı sorusunun ardından akla gelen ikinci şey onlara öğretme yollarıdır. Bebeklere uykuyu öğretmek sadece mümkün değil, gereklidir de. Bebekler gece onlarca defa uyanabilir. Bunun sebebi ise uykunun rem yani hafif kısmını atlatamamasıdır. Zamanla uyanıp tekrar uyunması gerektiğini öğreneceklerdir. Bir bebeğe bu yetiyi öğretmek annenin yapması gereken önemli bir şeydir. Sürekli memeye, sallamaya ve birlikte uyumaya alışırsa belki de yıllar boyu anne için çok büyük problem olacaktır.

Uyku Sorunu Yaşayan Bebekler İçin Çözüm Önerileri

  • Bebeğin odasına sık ve uzun aralıklarla girmek kesinlikle yanlış bir davranıştır. Onun yerine sık ve kısa süreli girmek mantıklı olacaktır.
  • Bebeği uyutmadan önce aç mı tok mu kontrol edilip öyle yatağa yatırılması gerekir.
  • Yeni doğan bebeklerde gaz problemi olacağından annenin bu problemi çözmesi gerekir.
  • Duştan sonra ya da uyumadan önce bebek yağıyla bebeğe masaj yapılabilir. Daha rahat ve mutlu uyuyacaktır.
  • Annenin aldığı besinler emzirme döneminde çok önemlidir. Bebeğe katkısı olmayan ve rahatsız edici hiçbir besin alınmaması gerekir. Süt ile bebeğe geçenler, bebeği rahatsız edip uyku düzenini alt üst eder.
  • Gündüzleri enerji harcamasına dikkat edin. Ne kadar enerji harcarsa o kadar rahat uyur.
  • Bebeğin uyuduğu ortamın huzur içinde olması gerekir. Bebek odasının havalandırılması ve daha sonra belirli derecede sıcaklıkta olması gerekir. Ses ve ışık da bebeği huzursuz etmeye yeterlidir.
  • Evin içinde huzurlu bir aile olması çok mühimdir. Yüksek sesli konuşma şekline sahip ebeveyn davranışları bebeğin huzursuz uykuya dalmasına ve sorunlu büyümesine sebep olacaktır.
  • Bebek uyurken hafif bir yağmur sesi, meditasyon müzikleri açılabilir. Hafif bir şekilde çalması bebeğin uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.