Bebeklere Yoğurtlu Kiraz Nasıl Yapılır?


Yoğurtlu Kiraz

Ek gıdalara geçişle birlikte bebekler için doyurucu, lezzetli ve onların gelişimlerini destekleyen tariflere ihtiyaç duyulur. Anne sütüyle beslenme doğru ek gıdalarla desteklenerek bebeğin gelişimine katkı sağlar. Aynı zamanda bağışıklık sistemi de güçlendirilir.

Bebeğin 8. ayından itibaren ona verilebilecek en lezzetli ve besleyici besinlerden birisi de yoğurtlu kirazdır. Yoğurt ve kirazın yanında elma, muz ve buğday rüşeymi ile güçlendirilen bu tarif, bebekler tarafından sevilerek tüketilir.

Yoğurtlu Kiraz Tarifi

Malzemeler: Yarım su bardağı ev yoğurdu, yarım su bardağı kiraz püresi, yarım su bardağı elma püresi, 1 adet orta boy olgun muz, 2 yemek kaşığı buğday rüşeymi

Yapılışı: Öncelikle bir kap içerisine yoğurt ve cam rende ile püre haline getirilmiş kiraz ve elma koyulur. Daha sonra 1 adet muz çatal ile iyice ezilerek karışıma ilave edilir. Karışıma 2 yemek kaşığı kadar da buğday rüşeymi ilave edildikten sonra karıştırılır.

Eğer bebek ek gıdalara yeni geçmiş ise bu karışım blendardan geçirilerek içindeki malzemeler inceltilebilir. Ancak 1 yaşına yaklaşan bebeklerde çiğneme refleksinin güçlenmesi ve katı gıda tüketiminde problem yaşanmaması için hazırlanan besinin bir miktar pütürlü bırakılması gerekir.

Püf Noktaları

  • Yoğurtlu kiraz yapımında kullanılacak yoğurdun ev yapımı olmasına dikkat edilmelidir. Yoğurt, günlük sütten mayalanmış olmalı ve mayalandıktan sonra en az bir gece dinlendirilmelidir.
  • Tarifte kullanılacak kiraz ve elmanın da tarım ilaçlarından arındırılması için kullanılmadan önce sirkeli suda bekletilmesi ve ardından bol su ile yıkanması tavsiye edilir. Her ne kadar alerjik özelliği çok fazla olmasa da bebeğe kiraz verilirken dikkatli olunmalı ve bu tarif ilk kez denendikten sonra 3 gün içerisinde tekrar verilmemeli ve bebek olası alerjik reaksiyonlara karşı gözlenmelidir. Herhangi bir problem meydana gelmiyorsa bu tarif güvenle bebeğe yedirilmeye devam edilebilir.
  • Buğday rüşeymi de glüten alerjisi olan bebekler için alerjik reaksiyonlara sebep olabileceği için kullanımında dikkatli olunmalıdır.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.