Bebekler İçin Sağlıklı Atıştırmalıklar Nelerdir?


Beslenmenin temelini bebeklerde anne sütü oluşturur. Bebeklerin sağlıklı gelişimi, hastalıklara karşı direnç kazanması ve bağışıklık sisteminin oluşması için anne sütünün yerini hiçbir gıda tutamaz. Anne sütü alımının yanında ek gıdaların da tüketilmeye başlandığı 6 aylık dönemden sonra anneler için yeni bir dönem başlar. O da ara öğünler için sağlıklı yiyeceklerin seçimidir. Bebeklerin sağlıklı şekilde gelişimlerini devam ettirmeleri için zararlı yiyecek grubundan uzak durmaları gerekir ve bunun tercihini anne yapar.

Atıştırmalık olarak da bilinen sağlıklı ara öğünler evde hazırlanan yiyecekler ya da doğal meyve ve sebzelerdir. Bebekler için sağlıklı atıştırmalıkların başında mevsimine uygun olarak kullanılan meyvelerden hazırlanmış meyve püreleri gelir. Meyve püreleri kendi başlarına çok tatlı oldukları için herhangi bir şey eklemeye gerek olmadan bebeklere verilebilir.

Meyve püreleri dışında sağlıklı atıştırmalıklardan biri de meyve salatalarıdır. Meyve salataları özellikle 1 yaşını geçmiş bebekler için önerilir. Bazı kişiler meyve salatasını şekerle tatlandırsalar da buna gerek yoktur. Bir şey eklenecekse en uygunu baldır.

Bebekler için sağlıklı atıştırmalık hazırlamak isteyen anneler için iyi bir fikir olan tahıl ve kuru meyvelerle tatlandırılmış kurabiyeler hem sağlıklı hem de besleyicidir. Ancak bu kurabiyelerde beyaz un yerine tahıl kullanılması önerilir.

Bebeklerin beğeneceği sağlıklı atıştırmalıklardan biri olan meyveli yoğurtlar tam bir kalsiyum deposudur. Üstelik renkli görünümüyle bebeklerin dikkatini de kolayca çekmeyi başarır. Meyveli yoğurt için sadece ev yapımı yoğurda ve mevsim meyvelerine ihtiyaç duyulur. Tek bir meyve kullanılarak hazırlanabilecek meyveli yoğurtlar isteğe bağlı olarak birkaç meyvenin karıştırılmasıyla da hazırlanabilir. Bebeğin içinde bulunduğu ay henüz parçalı yiyecekleri yutmak için uygun değilse meyveler önce püre kıvamına getirilir. Daha sonra yoğurdun içine eklenir. Bebeğin gelişimi parçalı yiyecekleri yutmak için uygunsa meyveler doğranarak yoğurda ilave edilebilir.

Yaz mevsiminin sağlıklı atıştırmalılarından biri de meyveli dondurmalarıdr. Bebeklere verilecek dondurmanın ev yapımı olması gerekir. Diğer dondurmalar için de koruyucu madde bulundurması dolayısıyla bebeklere yedirilmemelidir.

Pekmez kullanılarak tatlandırılmış muhallebiler bebekler için sağlıklı ve lezzetli atıştırmalıklar sunar. Tercihe göre pirinç unu ya da irmikle hazırlanabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.