Baş Ağrısı Tedavisi


Baş Ağrısı

Gün içerisinde görülen baş ağrılarının nedenleri birbirinden farklıdır. Tanının doğru konulması ve buna göre bir ilaç seçilmesi gerekir. Migren başta olmak üzere birçok baş ağrısı türü ve tedavi yöntemi vardır.

Baş ağrısının türleri arasında en fazla sorun haline gelen rahatsızlık migrendir. Migren ve migren tipi baş ağrıları mide bulantısı ile birlikte kendisini gösterir. Bununla birlikte baş ağrıları gerilim ve küme tipi olarak sınıflandırılır.

Baş ağrısının nedenleri olarak stres, yoğun sinirsel aktiviteler, sinirlilik hali, çok uzun süre ışığa veya gürültüye maruz kalma, sinüzit gibi durumlar gösterilebilir.

baş ağrısı

Strese ve psikolojik etkenlere bağlı olarak ortaya çıkan baş ağrısı gerilim tipi baş ağrısıdır. Bu rahatsızlık her insanda görülebilir ve ayda bir veya iki defa kendisini gösterebilir. Ağrı birkaç saat sürebilmektedir. Bu tip baş ağrısında kafanın iki bölümünde de ağrı görülür. Boyun kasları ve göz bölgesinde de ağrı hissedilir. Kadınlarda bu tip ağrılar daha fazladır.

Küme tipi baş ağrıları kafa bölgesinde sadece bir bölümde hissedilir. Bu ağrılar çok şiddetli olabilir. Uykuda meydana gelen ağrılar uyanmanıza neden olabilir. Burun tıkanıklığı, kulak çınlaması ve göz bölgesinde ağrı bu tip ağrıların genel özellikleridir. Bu ağrılar erkeklerde daha sık görülür.

Baş ağrısının aniden ortaya çıkması ve zamanla şiddetinin artması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır. Bununla birlikte halsizlik, çift görme, duyu kaybı ciddi sorunların habercisi olabilir.

Baş ağrısı, beyni besleyen damarlardaki sorunlardan dolayı ortaya çıkar. Gerilim ve küme tipi baş ağrılarının dışında migren, horton baş ağrısı, ilaçlardan dolayı ortaya çıkan baş ağrısı, olağan baş ağrısı ve tehlikeli baş ağrısı olarak sınıflandırma yapmak mümkündür.

Baş ağrısında genel olarak ilaç tedavisi uygulanır. Ancak hastaların dikkat etmesi ve uyması gereken bazı durumlar vardır. Buna göre baş ağrısını azaltmak için düzenli uyumaya ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Tiraminli yiyeceklerden uzak durulmalı ve şeker oranının kontrol edilmesi gerekir. Gevşeme hareketleri ve alerjiye neden olabilecek besinlerden uzak durmak da baş ağrısı tedavisinde oldukça önemlidir. Migren tedavilerinde baş ağrısı nöbetlerini engelleyen ağrı kesiciler düzenli olarak kullanılmalıdır. Hastaların bu süreçte fazla ışık alan ve gürültülü ortamlarda bulunmaması gerekir.

Baş ağrılarına alternatif tedavi yöntemleri olarak botoks ve akupunktur da kullanılabilir. Akupunkturun baş ağrısı tedavisinde başarı olasılığı oldukça fazladır. Buna ek olarak nöroterapi yöntemi de tercih edilebilir. Bazı nörologlar akupunktur ile nöroterapiyi aynı seansta uygulayarak kronik baş ağrılarının ortadan kalkmasını sağlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.