Baş Ağrılarının Türleri, Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri


Baş Dönmesi
Baş Dönmesi

Dünyadaki tüm insanların neredeyse % 50’si baş ağrısı çekiyor. Başağrısı, Dünya Sağlık Örgütü’nün ilk 10 listesinde (erkekler arasında) ve ilk 5 listesinde (kadınlar arasında) bir engelliliğin en yaygın nedenleri listesinde yer almaktadır. Bu yazıda, baş ağrısına neden olan bazı sıra dışı nedenleri, farklı baş ağrıları hakkındaki bilgileri ve onlardan nasıl kurtulacağımıza dair bazı önerilerde bulunduk.

Baş Ağrılarının Bazı Nedenleri

Güneş Işığı ve D Vitamini Eksikliği

Doğu Finlandiya Üniversitesi’ndeki çalışmalara göre, bir D vitamini eksikliği kronik baş ağrıları riskini artırmaktadır. Bilim adamları yaklaşık 2.600 kişide D vitamini düzeylerini analiz ettiler. En düşük D vitamini düzeyi olan kişiler, diğerlerinden daha fazla kronik baş ağrısı gelişimine eğilimliydi. Kronik baş ağrıları, diğer mevsimlerde güneş radyasyonu düzeyi daha düşük olduğu için yaz ayları dışında muayene edilen erkekler tarafından daha sık bildirilmiştir.

Parlak Işık

Baş ağrısı yaşayan insanlar genellikle parlak ışıktan kaçınmaya ve karanlık odalarda daha fazla zaman geçirmeye çalışırlar. Beth Israel Tıp Merkezi’nin çalışmaları, gözlerdeki nöronlar ve beyindeki nöronlar ile kalp hızı, nefes darlığı, yorgunluk ve mide bulantısı gibi fiziksel parametrelerdeki ruh halimizi kontrol eden yeni bağlantılar tanımladı.

Parlak ışığın baş ağrısına neden olabileceği gerçeğine ek olarak, hastalar rahatsızlık, öfke, endişe ve çaresizlikten gibi sorunların da kaynağı olabileceği belirtilmiştir. Araştırma katılımcıları ayrıca sürekli rahatsızlık, bulantı ve nefes darlığı yaşadıklarını belirtmişlerdir.

Gök Gürültüsü ve Yıldırım

Cincinnati Üniversitesi’nden bilim adamları, yıldırımın kendisinin artan baş ağrılarının sebebi olup olmadığını veya diğer hava faktörlerine atfedilip kaynaklanmayacağını belirlemek için matematiksel modelleri kullandılar. Sonuçlar, hava şartlarını hesaba kattıktan sonra bile yıldırım günlerinde baş ağrısı riskinde % 19’luk bir artış olduğunu ortaya koydu. Bu, yıldırımın insanlar üzerinde kendine özgü bir etkiye ve baş ağrısına duyarlılığına sahip olduğunu göstermektedir.

Geoffrey Martin, yıldırımın ve bu tür meteorolojik faktörlerin nem ve barometrik basınç gibi baş ağrılarını tetiklediği mekanizmaların bilinmediğini gösterir. Yine de, bu çalışma yıldırım ve baş ağrısı oluşumu arasındaki bağları göstermektedir.

Depresyon ve Kaygı

Tayvan’da Ulusal Savunma Tıp Merkezi’nde yapılan bir çalışmaya baş ağrısı olan 588 hasta katıldı. Çoğu durumda, anksiyete, depresyon ve sağlıksız uyku, ağrının ana nedenleriydi.

Duygusal sıkıntı ve baş ağrısı sıklığı gibi faktörlerin ortak bir patofizyolojik mekanizma yoluyla birbirlerini etkileyebileceği ortaya çıkmıştır. Örneğin, duygusal tepkiler, belirli sinyal yollarıyla ağrı algısını ve modülasyonunu değiştirme potansiyeline sahiptir.

Bu araştırmanın yazarı Fu-Chi Yang, sonuçların potansiyel olarak baş ağrısını azaltmak için yeterli tıbbi tedavinin migren hastalarında depresyon ve anksiyete riskini azaltabileceğini gösterdiğini belirtmektedir.

Kodein İçeren İlaçlar

Adelaide Üniversitesi’nde yapılan çalışmalara göre, kodein içeren geniş dozda ilaç almak ciddi baş ağrılarına katkıda bulunabilir. Ağrıya duyarlılığı yüksek olan hastalarda sık görülen bir problemdir. Ağrı duyarlılığı, opioid ilaçların kullanıcıları için önemli bir konudur çünkü ne kadar çok alırsanız, ilaç ağrıya olan duyarlılığınızı o kadar artırır ki, ihtiyacınız olan rahatlama seviyesini asla tam olarak elde edemezsiniz

Obezite

Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan çalışmalar, obezitenin genel olarak baş ağrılarına ve spesifik olarak migrenlere ve idiyopatik intrakraniyal hipertansiyon gibi bazı orta baş ağrısı durumlarına neden olduğunu doğrulamıştır. Ek olarak, aşırı kilo nedeniyle, migrenler üreme çağındaki kişilerde en yaygındır.

Vücut kitle indeksi ne kadar yüksek olursa, periyodik baş ağrıları kronikleşir. Ancak fiziksel aktivite ve kilo kaybı, ağrı sıklığını azaltmaya ve hatta ondan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Soğuk Hava

Evrimsel Antropoloji Max Planck Enstitüsü’nün Bilim adamları soğuk havanın insanlarda baş ağrılarına neden olduğu ya da durumu daha da kötüleştirdiğini açıklamışlardır. Felix Key’in çalışması, geçmiş evrimsel baskıların soğuk bir ortamda günümüz fenotiplerini nasıl etkileyebileceğini de vurguluyor.

Düşük sıcaklıklar nedeniyle serebral damarların spazmları oluşabilir ve kan dolaşımını etkiler. Soğuk bir ortamda, kandaki oksijen seviyesi azalır ve bu yüzden insanlar baş ağrısı veya migren yaşayabilir.

Baş Ağrısı Türleri

Baş ağrısı birçok farklı faktöre bağlı olarak birkaç gruba ayrılabilir. Yaygın birincil baş ağrıları arasında tansiyon, migren ve küme baş ağrıları bulunur.

Tansiyon Baş Ağrısı: Bu baş ağıları en yaygın olanlardır. En olası neden, kafatasını örten kasların kasılmasıdır. Kaslar gerildiği zaman, iltihaplı hale gelebilir ve ağrıya neden olabilirler. En sık görülen nedenler arasında stres, yorgunluk, kötü duruş ve kafanın uzun süre uygunsuz bir pozisyonda tutulmasıdır.

Migren Baş Ağrısı: Bir migren, genellikle de spesifik bileşikler veya durumlar (çevre, stres, hormonlar, anksiyete veya yanıp sönen ışıklar) tarafından başlatılır başın bir tarafında yer alan bir zonklama oluşturan ağrılı baş ağrısıdır. Kadınlarda daha sık görülür ve bir kişinin ortak şeyler yapma yeteneğini etkileyebilir.

Küme Baş Ağrıları: Küme baş ağrıları nadir görülen bir primer baş ağrısıdır. Bu tür baş ağrıları, bir hafta veya daha fazla süre boyunca günlük olarak meydana gelir ve bunu hiçbir baş ağrısı olmaksızın uzun süreler izler. Nedeni kesin değil, ancak beyindeki kimyasal histamin ve serotoninin ani salınmasına bağlı olabilir.

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Kafein: Kafein, birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bazı önemli tıbbi özelliklere de sahiptir. Kafein baş ağrıları olduğunda ağrı kesici olarak çalışır. (buzlu soğuk su durumu daha da kötüleştirebilir) Albert Einstein College of Medicine’de yapılan klinik çalışmalar , analjeziklerle birlikte kafein alırsak en iyi etkiyi elde edebileceğimizi göstermektedir.

Akupunktur: Münih Teknik Üniversitesi’ndeki çalışmalar, akupunkturun tansiyon ve kronik baş ağrılarına karşı iyi savaştığını göstermektedir. Akupunktur alan katılımcıların % 51’inde başağrısı sıklığında en az % 50 azalma olmuştur. 6 aylık tedaviden sonra sonuçlar düzeldi.

Yeşil Işık: Harvard Tıp Fakültesi’nden bilim adamları, yeşil ışığın ışığa, fotofobiğe karşı duyarlılığı önemli ölçüde azalttığını ve hatta baş ağrısının şiddetini azaltabildiğini ortaya çıkardı. Akut başağrılarını deneyimleyen deneklerin, farklı yoğunluklarda mavi, yeşil, kehribar ve kırmızı ışığa maruz kaldıklarında başağrısı oluşumlarındaki değişiklikleri bildirmeleri istendi. İyi aydınlatılmış bir odada, hastaların yaklaşık % 80’i, yeşil dışındaki tüm renklerle birlikte baş ağrılarının yoğunlaştığını bildirmiştir.

Meditasyon: Wake Forest Tıp Merkezi, migrenli yetişkinlerde stresi azaltmak için standardize meditasyon ve yoga’nın etkilerini değerlendirmek için araştırmalar yaptı. Meditasyon uygulayan deneklerin daha az şiddetli daha az migren eğilimi olduğu ortaya çıkmıştır. Dahası, baş ağrısının süresi kısalmakta ve kişiyi daha az engellenmektedir. Katılımcılar migrenleri üzerinde bile kontrol sahibi olabilirler. Meditasyon sonrası ortaya çıkan yan etki görülmedi.

Beslenme: Monosodyum glutamat yüksek işlenmiş gıdaların tüketimi potansiyel baş ağrısını tetikleyebilir. Bu tür işlenmiş gıdalar, dondurulmuş veya konserve ürünleri, peynir, süzme peynir, bazı aperatifler, salata sosları, ketçap ve barbekü soslarından oluşur. Et çeşitleri ile birlikte daha fazla taze meyve ve sebze yemeniz önerilir.

Ayrıca ana baş ağrısı tetikleyicilerinden biri olduğu için alkol almayı bırakmak daha iyidir. En zararlı içecekler, yüksek histamin içeriği ile votka ve kırmızı şaraptır.

Renkli Gözlükler: Baş ağrısından ve fotofobiden muzdarip tüm insanlara koyu lenslerle güneş gözlüğü takılması önerilir. Ancak bazı hastalar böyle bir yöntemin her zaman yararlı veya rahat olmadığından şikayet ettiler. Daha sonra Cincinnati Üniversitesi’nden bilim adamları, renkli güneş gözlüklerinin baş ağrısı çeken insanlara etkisini değerlendirmek için bir çalışma tasarladılar. Fotofobi bildiren hastaların % 85’inin semptomlardan kurtulduğu bulundu. Bu tür gözlükler parlak ışığı hafifletir ve iç mekanlarda kullanılabilir, bu da fotofobi veya ışık duyarlılığı çekenlerde rahatlama sağlar.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.