grip

Bahar Nezlesi Belirtileri ve Tedavisi


Bahar bir çok rahatsızlığı beraberinde getirir kimi zaman. Hapşırık, burun kaşıntısı, burun akıntısı, gözlerde olan kızarıklık gibi. Bunlara neden olan saman nezlesi olarak da adlandırılan bahar nezlesidir. Sıkça görülen rahatsızlıklar arasında yer alan bahar nezlesi hakkında bilgiler

* Bahar Nezlesi Polenler Yüzünden Meydana Gelir.

Bahar aylarında artan polenler nedeniyle ortaya çıkan üst solunum yolu alerjisidir. Baharın gelmesiyle açan çiçekler, otların ve çimenlerin yeşermesi, ağaçlarda açılan çiçeklerin yaydığı polenlerin burun duvarlarına yapışmasıyla alerjik bir reaksiyona neden olur. Polen yoğunluğu iklime ve ısıya göre değişiklik gösterir.

* Bahar Nezlesinin Belirtileri Burun Kaşıntısı, Tıkanıklığı ve Akıntısıdır.

Sebep olduğu belirtiler arasında hapşırık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, kaşıntısı, aksırmalara neden olur. Öksürük ve baş ağrısı bunlara ilave olarak eşlik edebilir. Gözlerde kızarma, sulanma ve kaşıntı meydana gelebilir.

* Polenlerin Olduğu Yerlerden Uzak Durarak Bahar Nezlesinden Korunabilirsiniz.

Polenlerden kaçmak her ne kadar kolay olmasa da bir kaç alacağınız tebdirle bahar nezlesine yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

– Polenlerden korunmak için bol çiçekli ve ağaçlı alanlardan uzak durun.
– Polenler sabah ve akşam saatlerinde daha yoğun şekilde yayılırlar. Rüzgarlı havalarda ve yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkılmamalıdır.
– Dışarı çıkarken gözlük ve maske takılmalı, burun dışına ve göz çevresine vazelin sürülerek hastalık riski azaltılır.
– Pencereler kapatılmalı, klimaların filtreleri düzenli olarak değiştirilmelidir.
– Kapalı ortamlarda hava nemlendirici kullanmalı, giyisilerinizi açık havada kurutmamalısınız.
– Bahar aylarında gece yatmadan önce duş alınmalıdır.
– Yünlü ve tüylü eşyalardan uzak durmalısınız.

* Yaş İlerledikçe Bahar Nezlesinin Şiddeti Azalabilir.

Polenlerden korunma yöntemlerini uygulayarak, bahar nezlesinin yol açtığı rahatsızlıklardan önemli ölçüde kurtulabilirsiniz. Bahar nezlesi sırasında doktor kontrolünde verilen burun spreylerini kullanabilirsiniz. Yinelenen bir rahatsızlık olan bahar nezlesi, yaş ilerledikçe şiddeti ve belirtilerinde azalma meydana gelir.

* Sıkça Görülen Bir Rahatsızlıktır.

Bahar nezlesi yaygın bir şekilde görülen bir hastalıktır. Toplumun beşte birinde görülen bahar nezlesi her yaşta ortaya çıkmaktadır. Daha çok çocukluk ve ergenlik dönemlerinde meydana gelen bahar nezlesi sıkça görülen bir rahatsızlıktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir