Bademcik Taşının Belirtileri


Bademcik

Sarı ya da beyaz renge sahip bademcik taşı bademcik keselerinde oluşur ve genellikle kötü kokuya neden olur. Oluşma nedeni farklılık gösterdiği için iltihaplarla karıştırılmaması gerekir. Bademcik taşları ağız içi dokusuna zarar verir, bu nedenle bir an önce tedavi edilmesi gerekir.

Bademcik Taşı Nasıl Olur?

Bademciklerin derisinde crypts adında çukurlar bulunur ve bu çukurlar burundan akan mukus salgısını tutar. Bu çukurlarda biriken mukuslar yemeklerle birlikte yutulur. Crypts çukurları mukusları tutarken aynı zamanda ölü mukoza hücrelerini de tutarlar. Çukurlarda biriken hücreler çoğunlukla tükürük ile birlikte yutulur. Hücrelerin tükürük ile beraber yutulması sırasında bazı hücreler çukurlarda kalır ve orda birikmeye başlar.

Çukurlarda biriken hücreler sertleşir ve kitle oluşturur. Bu şekilde oluşan kitleye bademcik taşı denir ve bu taş bakterilerin besin kaynağıdır. Ağızdaki bakterilerin hepsi koloniler halinde bu kitlenin etrafında toplanır ve kötü koku oluşturur.

Bademcik Taşının Belirtileri Nelerdir?

  • Ağızda kötü koku oluşturur.
  • Yutkunma sırasında hafif şiddetli ağrı yaşanır.
  • Büyük bademcik taşlarında iltihap ile aynı belirtiler ortaya çıkar.
  • Dişlerde kısmen çürümeler başlar.
  • Bademcik iltihabının başlangıcına yol açar.
  • Ağızda tat alma duyusunda azalma olur.
  • Ağız kuruluğu başlangıcına neden olur.
  • İleri aşamalarda yanakta ağrı hissi oluşur.

Bademcik Taşının Tedavisi Nasıldır?

Bademcik taşı sık sık tekrar edebileceği gibi nadiren de oluşabilir. Bu durumda ılık tuzlu su ile gargara yapmak bademcik taşı rahatsızlığını kısmen ortadan kaldırır. Gargara yapılmasıyla keselerde biriken tortular temizlenir ve kokuya neden olan bademcik taşı temizlenebilir.

Bademcik taşı ileri seviyelerde oluşmuş ise genellikle 3 farklı tedavi yöntemi uygulanır. Bunlardan ilki keselerin kürete edilmesiyle taşın çıkarılması yöntemidir. Bir başka yöntem olarak lokal anestezi altında lazer tedavidir. Lazer yöntemi ile kistler temizlenir ve bir daha oluşmaları engellenir. Son olarak ise çok ileri seviyelerde gelişen bademcik taşları için ameliyat yöntemi uygulanır. Ameliyat ile alınan taşların ağırlığı 300 mg ile 42 gram aralığında değişir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.