Bademcik İltihabı Nasıl Anlaşılır?


Bademcik

Bağışıklık sisteminin en önemli öğesi olan bademciklerde enfeksiyona bağlı oluşan apselere bademcik iltihabı denir. Boğaz ağrısı ve yutkunma güçlüğüyle belirti gösteren bademcik iltihaplanmasının iki nedeni vardır. Muayene esnasında veya laboratuvar ortamında ortaya konan iltihaplanmanın, viral ya da bakteriyel olup olmadığı teşhis edilir. İltihaplanmanın en önemli sebebi genellikle virüslerdir. Bakteriler ise az etkili olmakla birlikte ve en bilinen bakteri de beta mikrobudur.

Boğaz ağrısının yanı sıra burun akıntısı, kırgınlık ve öksürük gibi belirtiler görülüyorsa viral enfeksiyon kaynaklıdır. Ancak titremeli, yüksek ateşli, belirgin yutma güçlüğü ile eklemler üzerinde halsizlik, dil veya vücutta kırmızı döküntüler gibi durumlarda bakteriyel enfeksiyonla ilişkili belirtilerdir. Bu hastalık süresince bademcikler kırmızı ve şişmiş bir hal alır. Bademciklerin üzerinde sarımsı, beyazımsı noktalar gözlemlenir. İlerleyen enfeksiyon, boyunda ve vücuttaki lenf bezlerinde şişkinlikler ortaya çıkabilir. Bu tespitlere göre uygun tedavi yöntemleri uygulanır.

İtihaplanma tedavi edilmezse kalp, beyin ve böbrekleri etkileyerek başka hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Tüm tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen şikâyetleri tekrar eden hastalar için farklı faktörlerin göz önüne alınması gerekir. İlk olarak kişinin bağışıklık durumu düşünülür. Eğer bağışıklıkla ilgili bir sorun varsa, vücut savunması zayıf olduğu için iltihaplanma sürekli tekrar edecektir.

Bir diğer önemli faktör sigara, alkol kullanımı ve düzensiz beslenmedir. Bunlar sürekli boğazı tahriş ederek bademciklerin zarar görmesine neden olduğundan tekrarlayan iltihaplanmalar olabilir. Ayrıca her boğaz ağrısında doktora danışılmadan alınan antibiyotik ilaçları nedeni tam olarak belirlenmeden kullanıldığında bademciklerde iltihaplanmaya yol açabilir.

Bademcik iltihaplanması yoğun olarak çocukluk döneminde görülür. Ergenlikle beraber bağışıklık sisteminin gelişmesiyle iltihaplanma riski daha azdır. Hastalık bulaşıcı olduğundan girilen ortamlarda sağlıklı kişilere de bulaşabilme ihtimali yükselir. Bu nedenle hasta olan kişilerin kalabalık ortamlarda dikkatli davranması gerekir.  Eğer bakteriyel sebeple oluşmuşsa, ilaç tedavisi başladıktan 24 saat içerisinde bulaşıcı özelliği yok olacaktır. Ancak tedavi edilmezse iki haftaya kadar bulaşıcı olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.