B17 Vitamini En Çok Hangi Yiyeceklerde Vardır


B17 vitamini nedir?

Suda çözünen B vitaminin bir varyasyonu olan B17 vitamini, piyasada genel olarak ‘‘Laetrile’‘ olarak adlandırılmaktadır. Bu vitaminin adlandırılmasındaki 17 sayısı B vitaminlerinin içindeki grubunun adı, onun önündeki B harfi ise azca ilkin de değindiğimiz şeklinde suda çözünür bir halde bulunduğunu göstermektedir. B17 vitaminin bu kadar revaçta olmasının en büyük sebebi kanserle ilişkisinin oldukça yüksek olmasıdır. Uzmanların görüşüne gore vücutta B17 vitamini eksikliği ne kadar yüksek oranda olursa kanser riski de o denli yüksek seviyelere çıkmaktadır. Tam olarak resmi bir izahat yapılmasa dahi meydana getirilen araştırmalar neticesinde kanser hastalığı süresince B17 takviyesi alan hastaların vücutlarındaki kanser içeren hücrelerin giderek daha azca seviyelere

indirilmiş olduğu gözlemlenmiştir. ABD’de ve Rusya’da geçmiş tarihlerde kanser tedavisi süresince hastalara bolca oranda B17 takviyesi tedavisi uygulanmıştır. Günümüzde dahi hala bir fazlaca tıp insanı hastalarının tedavileri için B17 tedavisine başvurabilmektedir.

B17 vitamini bulunan başlıca besinler

B17, içerik olarak pek oldukça meyve sebzede bulunmaktadır. Sadece son zamanlarda B17 vitamini tüketmek adına en fazlaca başvurulan gıda buğday çimi ve buğday şırasıdır. Bu besinler oldukça yüksek oranda B17 ihtiva ettiği için Pakistan’dan hususi olarak getirtilmektedir. Aynı şekilde Pakistan’da kanserden asla ölüm yaşanmasının sebebi bu iki ürünün sık sık tüketilmesiyle bağdaştırılmaktadır. Buğday çiminin muhteviyatında, bir portakalla karşılaştırılırsa 70 kata kadar daha çok C vitamini bulunmaktadır. Bu orandaki C vitamini kanda bulunan zararı dokunan toksinleri vücudumuzdan arındırmamıza destek olmaktadır. Aynı şekilde oldukca oranda laetril içermesinden dolayı da kanseri önleyici bir umar görevi görmektedir.

Türkiye’ye baktığımızda ise en sık olarak kayısının kendisinde ve çekirdeğinde, elma çekirdeğinde ve bunun haricinde da acı bademde bolca oranda laetrile (B17 vitamini) bulunmaktadır. Bilhassa Türkiye’deki kayısı üreticileri dünyadan gelen talep doğrultusunda kayısı üretimini daha da sıklaştırmış ve mümkün olduğunca talepleri karşılamaya yönelmiştir. Bunun haricinde elmayı da çekirdekleriyle birlikte tüketmek, bedenimize almamız ihtiyaç duyulan B17 vitaminini karşılayabilecek içinde ne olduğu sağlayabilecek potansiyelde bir beslenme şekli olacaktır. Devletimizde bolca oranda acı badem tüketen ya da kayısı çekirdeğini tüketen illere baktığımızda, öteki bölgelere nazaran daha azca kanser hastalığı teşhisinin ortaya çıkmış olduğu belirlenmiştir. Bu da bu gıdaların kanser önleme aşamasında ne kadar etkili bulunduğunu bizlere göstermektedir.

B17 vitamini içeren sebze ve meyveler

B17

Fasulye
Lahana
Mercimek
Karnabahar
Kereviz
Vişne
Dut
Karpuz
Şeftali
Yabani ahududu
Kiraz
Üzüm
Vişne
Elma
Yabani böğürtlen
Ayva
Tam buğday ekmeği
Fındık

B17 vitamini zararları

B17 vitaminin azca ilkin saydığımız bir fazlaca yararının yanında, tıp dünyasını ikiye ayıran bir mesele da bu evrede ortaya çıkmaktadır. Bazı uzmanlara gore de B17 vitamini içeren gıdaların alınması, vücutta siyanür tesiri yaratarak ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına niçin olmaktadır. Mesela; kayısı çekirdeği ve şeftali çekirdeği şeklinde ürünlerde bolca oranda bulunan içeriğin kontrolsüz alımı sonrasına ölüme kadar gidebilen sonuçlar elde edilmiş olduğu gözlemlenmiştir. Ve bazı kesimler tarafınca da laetrilin yararlı bir enzim değil aksine son aşama zararı dokunan bir enzim olduğu iddiası ortaya atılmıştır. Laetrilin tamamen ilaç pazarı içinde, ilaç satışı için ortaya çıkartılmış bir içerik olduğu ve kansere ya da benzer hiçbir hastalığa deva olmadığı ve olamayacağı da sık sık konuşulan söylentiler arasındadır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.