B17 Vitamini Eksikliği Nasıl Giderilir?


Daha çok kanser hastaları için alternatif bir tedavi yöntemi olarak gösterilen B17 vitamini ile ilgili yapılan bazı araştırmalar sonucunda kanser hücrelerini yok etmekte etkili olduğu ortaya çıkması bakımından önemlidir. Genel olarak kanser riskine karşı koruyucu olmaktan çok içeriğindeki siyanür ile kanser hücrelerini öldürmesi bakımından faydalı olduğu öne sürülen B17 vitamini, aynı zehirli maddenin vücudun diğer hücrelerine de zarar vermesi bakımından çok fazla onaylanmaz.

İçeriğindeki zehirli kimyasal bileşik nedeniyle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde alımı yasaklanan B17 vitamininin takviye olarak alınması durumunda, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, yürüme zorluğu, cilt renginde kayıp, göz kapaklarında sarkma, yüksek ateş ve kafa karışıklığı gibi yan etkilerinin bulunması sebebiyle dikkatli olunması gerekir.

Eksikliği daha çok ciddi herhangi bir bilimsel kanıt olmamakla birlikte kanser rahatsızlığı ile bağlantılı gösterilmesine rağmen B17 vitamini, bazı durumlarda tansiyon düşürücü, bağışıklık sistemini güçlendirici, enerji seviyesini arttırıcı özelliği yanında vücuda detoks etkisi yaparak dinç kılması bakımından etkilidir. B17 vitamini genellikle metabolik tedavide, idrar sorunlarında ve diyet tedavisinde kullanılır.

B17 Vitamini Doğal Kaynakları

Tahıl ürünleri arasında yer alan mercimek, nohut ve fasulyenin her türlü çeşidinde mevcut olması bakımından B17 vitamini için önemli bir takviye kaynağıdır. Aynı şekilde fındık, kaju ve badem yüksek oranlarda B17 vitaminine sahiptir. Özellikle acı bademin işlenmemiş kullanımı ABD’de yasaklanması bakımından dikkat çekicidir. Bunun yanında, yonca, pancar, ıspanak ve tere yapraklarında belli düzeylerde B17 vitaminini içeriğinde barındırır. Diğer bir B17 vitamin kaynağı ise patatestir.

Özellikle kayısı ve şeftali başta olmak üzere kiraz, vişne, kabak, üzüm, elma, erik, armut gibi tüm meyvelerin çekirdeklerinde yer aran B17 vitamininin bu şekilde tüketilmesinden, zehirlenme riskini barındırması sebebiyle özellikle uzak durulmalıdır.

B17 vitaminin alımıyla birlikte emilimini daha sağlıklı bir şekilde sağlamak amaçlı, diğer B vitaminleri ile birlikte C ve A vitaminleri yönünden zengin beslenmek gerekir. İçeriğinde manganez, magnezyum, selenyum ve çinko açısından zengin minerallere sahip besinlerin de tüketilmesi önemlidir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.