Ayak Uyuşması Neden Olur?


Zaman zaman ortaya çıkabilen şikayetlerden ayak uyuşması bir hastalık belirtisi olabileceği gibi basit bir sebebe bağlı da görülebilir. Kısaca ayakta hissizlik olarak tanımlanabilir. Gün içerisinde uzun bir süre oturduktan sonra veya belli bir duruş pozisyonunda hareketsiz bir şekilde uzun süre beklemek ayaklarda uyuşukluk hissedilmesine yol açabilir. Bu durum kısa süreli ve acısız da olsa kişinin o anki işlerini aksatmak için yeterlidir.

Ayak Uyuşması Nedenleri

  • Ayak uyuşmasının en basit hali gün içerisinde hareketsizlikten veya baskıdan kaynaklanan bir uyuşukluktur. Batma hissiyle başlar ve hareket ettikçe ayak normale döner.
  • Ortopedik sorunlardan kaynaklanan ayak uyuşmaları da görülür. Bu durum vücut duruş bozukluğu ile ilgilidir. Ancak geçici olmayan ve sık tekrarlayan uyuşmalar sinir hasarı veya kan dolaşımı sıkıntısı belirtisidir ve bu konuda tetkikler yapılır.
  • Bazı kalp rahatsızlıkları kan dolaşımının kalitesini olumsuz etkiler. Bununla bağlantılı olarak kan dolaşımının kötülüğü el ve ayaklarda uyuşmaya neden olabilir. Çarpma veya yaralanmalar da sinirlerde zedelenmeye yol açabileceğinden uyuşmayı beraberinde getirebilir. Omurilik üzerindeki herhangi bir hasar bunun için yeterlidir. İnsanlar arasında şeker hastalığı olarak bilinen diyabet de sinirlere zarar verdiğinden el ve ayaklarda uyuşma yapabilir.
  • Kullanılan ayakkabıların özellikleri de aslında ayak uyuşmasını tetikleyebilir. Çok dar veya çok yüksek topuklu ayakkabı kullanımında, ayağa rahatsızlık veren ayakkabılar giyildiğinde ayak tabanı üzerinde oluşan devamlı baskı bölgedeki sinirlere zarar verir. Rahatsız ayakkabı kullanmak ayakta şekil ve işlev bozukluğuna yol açabileceğinden önlem alınması ve tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Bunun yanında kişinin ayak bileği arkasında görülebilecek sinir sıkışmaları da uyuşma yaratabilir. Bu durum dinlenme ve soğuk baskı gerektirir.
  • Ayak uyuşması bağımlılık derecesinde alkol kullanan kişilerde de sık karşılaşılabilecek bir durum olmakla beraber tedavi amaçlı kullanılan ilaçların yan etkilerinden birisi olarak da ortaya çıkabilir. Kişinin vücudunu tanıması, değişiklikleri takip etmesi bu anlamda önemlidir. Üzerinde durulmayan ve geçiştirilen belirtiler bir hastalığın habercisi ya da devamında karşılaşılacak daha büyük bir sorunun başlangıcı olabilir. Sık tekrarlayan veya düzelmeyen uyuşukluklarda doktor kontrolünde olmak ve gerekli tetkikleri yapmak önemlidir.

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.